Altın her dönem hep en çok talep gören yatırım araçlarından biri olmuştur. Gerek büyük yatırımcı gerek küçük yatırımcı tarafından her daim güvenli liman olarak görülen altın tasarrufun, yatırımın, değer kazancının adresi olmuştur. Altın uzun vadede yatırımcısını yüzünü her daim güldüren bir değer olmuştur.

Altın Ne Zaman Satılır?

Birikimlerini altın olarak değerlendirmek hem birikimi arttırmak hem de kazanç sağlamak isteyenlerdenseniz. Altın bugün alıp yarın satacağınız bir değer değildir. Altın yatırımcısı mümkünse uzun vadede altına yatırım yapmalı. Sadece kişisel yatırımcılar değil bankalar da aslında bir nevi altın toplama yarışındadır. Aslına bakarsanız hepimiz biliriz ki bankalar kendilerine kazandırmayan hiçbir işin içine girmezler.

Peki aldığımız altınları ne zaman satmalıyız? Aslında sistem şu şekilde işler. Altın fiyatları yükselişe geçer bu yükseliş uzunca bir süre devam eder küçük yatırımcı bundan daha yüksek seviyeye gelmeyeceğini düşünerek biraz da kazandırmışsa elindeki altını satar. Kendi için doğru olanı da yapmıştır aslında. Sonrasında altın tahmin edildiği gibi düşüşe geçer ve yine küçük yatırımcı daha çok para kaybetmenin gerek olmadığını düşünerek elindeki altını elden çıkarır. Fiyatlar en düşük seviyeye gelince artık büyük yatırımcılar piyasada bulunan altını toplamaya başlar ve altın yükselişi geçmeye başlar.

Unutmamak gerek ki altına yatırım yapacaklardansanız piyasaları özellikle Amerikan dolarının ve petrolün seyrini sürekli takip edin. Altın fiyatları petrol ve Amerikan dolarının değeri ile ters orantılıdır. Yani ABD doları yükseldiği sürece altın fiyatları düşüştedir, ABD doları değer kaybettiği dönemlerde ise altın değer kazanır.

Altın Ne Zaman Alınır?

Aslına bakarsanız kimse size net olarak şu zaman da alın şu zamanda satın diyemez yani bu durum için net bir belirlilik yoktur. Fakat bizim size tavsiyemiz elinizde tasarruf için bulunan para ile altın alın ve birkaç ay sonra bozdurma için almayın.

Altın almak için başka bir alternatif de altın madeni şirketlerinin hisse senetleridir. Bu şirketlerin hisse senedini alarak daha az riske girerek yatırım yaparsınız. Yine bu hisse senetlerinin değeri de altın fiyatlarının düşüş ya da yükselişine göre değişir.

Altın alıp satarken dikkat etmeniz gereken şey dünya piyasası ve dünya siyasetidir. Yatırımlarınız değerlendirmek için en doğru zamanı kendiniz belirlersiniz unutmayın.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir