Dünya üzerinde bireyler ve onların yönettiği ticari faaliyette bulunan tüzel kuruşlar, temel ihtiyaçlarını giderdikten sonra kalan tasarruflarını değerlendirme çabası içine girerler. Son 30 yılda finansal piyasaların her geçen gün gelişmesi, globalleşen dünyada tasarrufların değerlendirilebileceği yatırım araçlarının da artmasını sağlamıştır.

Günümüz teknolojisinde artık oturduğunuz yerden Dünya’nın herhangi bir ülkesindeki hisse senetlerine, yatırım fonlarına, döviz çiftlerine ve onlarca emtiaya yatırım yapmanız mümkündür. Emtialar konusunu biraz açmak gerekirse, ticarete konu olabilecek tüm mal ve ürünler olarak tanımlayabiliriz. Bunlardan halk arasında en çok bilineni ve yatırım aracı olarak kullanılanı ise altındır.

Altın, gerek fiziki gerekse son yıllarda bankalarda satıldığı gibi bir hesap üzerinden gram cinsinden veya uluslararası döviz piyasalarında oluşan ons fiyatı üzerinden yatırım yapılan bir emtiadır. Ülkemizde en çok yastık altı tabir edilen yatırımların başında altın gelmektedir. Bireyler kendilerini güvenceye almak için tasarruflarını değerlendirmede genellikle altını tercih ederler. Altın, kendisine olan bu yoğun talepten dolayı, bir yatırım aracı olarak her zaman güncelliğini korur. Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada güvenilir bir yatırım aracı olarak görülür. Bu durum altının en etkili yatırım aracı olduğu kanısını oluşturabilir.

Her insanın kendine has risk algısı vardır. Kimi korumacı yapıya sahipken, riski az olan yatırım araçlarını tercih eder, kimisi riski sever ve riski daha fazla olan yatırım araçlarıyla portföyünü oluşturur. Fakat her türlü risk algısına sahip yatırım profillerinin portföylerinde altını görmek mümkündür. bunun nedeni, altının uzun vadelerde hemen hemen kaybettirmeyeceği düşüncesinin hakim olması ve zaman zaman da kısa vadede iyi kazançlar getirmesidir.

Altının bir diğer özelliği ise tüm dünyada güvenli liman olarak tabir edilen bir yatırım aracı olmasıdır. Dünya ekonomi tarihini incelediğimizde, sosyal, politik, ekonomik v.b. bir çok nedenden dolayı ekonomik krizler yaşandığını görürüz.

Bu kriz dönemlerinde yatırımcı davranışları incelendiğinde, büyük bir çoğunluğun altına yatırım yaptığı gözlemlenir. Bu durumda bu emtiayı, güvenli liman olarak en etkili yatırım araçlarından biri yapar. Öyle ki herhangi bir kriz söylentisi çıkmasında bile dünya üzerindeki fonların altına kaydığı görülmektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir