Bankalar Araç İpoteği Kabul Ediyor mu?

Bankalar çeşitli ihtiyaç kredilerini müşterilerine sunarlar. Bunlardan biri de araç ipoteği ile verilen ihtiyaç kredisidir. Her banka araç ipotekli kredi desteğini sağlamıyor. Sınırlı sayıda banka araç ipoteği kredisi sağlamaktadır. Bunun nedeni ise konut kredisi kadar tercih edilmemesidir. Taşıt ipoteği ile ihtiyacınız olan krediyi çekmeniz mümkün. Sıfır ya da ikinci el araçlar ipotek edilerek 48 aya kadar kredi çekilebilir.

Araç İpoteği İle Kredi Çekmenin Şartları Nelerdir?

Belirli ve düzenli bir gelir, aranan en önemli niteliktir. Bankalar, ipotek edilecek aracın kaskolu olmasını isterler. Ayrıca kredinin süresi tamamlanana kadar aracın kaskosunun güncel olarak devam ettirilmesini şart koşarlar. Hali hazırda kaskolu bir aracınız varsa bankalar sorun çıkarmayacaktır. Bazı bankalar, Ferdi Kaza Sigortası ya da Hayat Sigortası gibi unsurları talep edebilirler. Araç ipotekli kredi çekmek için kredi notunuzun iyi olmasında da fayda var. Kredi notu kritik olanlar bu krediyi alamayabilirler.

Bankalar Kaç Ay Vade ile Araç İpotekli Kredi Verir?

Araç kredileri yasal çerçeveler içerisinde genel olarak 48 ay süre ile bankalar tarafından sunulmaktadır. Vade süresi, araç ipoteği ile kredi veren bankalarda değişiklik gösterebilir. İpotek edilecek mülke göre vade süreleri değişiklik gösterir.

Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Vakıf bankası; Konut ipoteğinin yanı sıra araç ve arsa ipoteği ile kredi hizmeti sunan bir bankadır. Otomobil rehini karşılığında 48 ay vade ile ihtiyaç kredisini Vakıf bankası aracılığı ile kullanabilirsiniz. Kredi limiti aracın marka ve modeline göre kararlaştırılan değerin %50’si ile sınırlıdır. Aracın kasko sigortası banka tarafından yapılır. Kredi kullanacak olan bireye hayat sigortası da banka tarafından yapılır. Düzenli bir gelir şartı aranır.

Taşıt ipoteği ile ihtiyaç kredisi sunan bir diğer banka da Akbank’tır. Bütün ihtiyaçlar doğrultusunda kredi tahsis eden Akbank ile aracınızı ipotek ettirerek ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Genel olarak 36 ay vade sunmaktadır. Aracın cinsine, marka ve modeline göre kredi tutarı değişiklik gösterir. Araç ipotekli kredi ile ihtiyacınız olan parayı bu bankalardan temin edebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir