Arsa Kredisi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Bankalar aracılığı ile artık sıklıkla kullanılan kredi çeşitlerinden bir tanesi arsa kredisidir.  Arsa kredisini iki farklı şekilde kullanmak mümkündür.  Bunlardan bir tanesi satın almayı yapabilecek kadar nakit para birikiminin olmadığı durumlarda tercih edilen Kredi tipidir. Bankanın sağladığı finansman desteği sayesinde,  kişiler istedikleri arsayı satın alma imkanı bulmaktadır.

Her bankanın artık kredisi için uygulaması farklıdır.  Örneğin bazı bankalar satın almak istenilen arazinin ekspertiz değeri hesaplanıp yüzde 50’si kadarına Kredi kullandırmaktadır. Kredi kullanım süresi vade bakımından 60 aya kadar çıkarken şubeye gittiğinizde,  Size uygun ödeme şekli ile beraber ödeme planınız hazırlanmaktadır.

Arsa kredisi veren herhangi bir bankaya başvuru yaptıktan sonra eğer Kredi puanınız düşük değilse,  banka size arsayı almanız gereken Kredi miktarını verecektir.  Daha önce kullandığınız kredi  ödemelerinde gecikme olup olmadığına,  kredi kartı borç durumunuza,  başvuru yaptığınız bankadan başka herhangi bir bankaya borcunuz olup olmadığına bakılır. Eğer bu ve benzeri bir sıkıntımız yoksa banka istediğiniz krediyi tarafınıza sağlayacaktır.

Diğer bir yöntem ise arsa kredisi almak isteyen kişilerin bu arsaları ipotek ettirerek kullanabilecekleri Kredi çeşididir.  ipotek ettirilen kredi çeşitlerinde,  avantaj esas olanın kredi notunun düşük olduğu durumlarda rahatlıkla kullanılabilir olmamasıdır.  Eğer yüksek tutarlı Kredi çekmek istiyorsanız ve kredi puanınız düşükse,  kendinize ait diğer taşınmaz yada malları bankaya teminat olarak gösterip kredinizi kullanabilirsiniz.

Arsa Kredisi Özellikleri

Arza Kredisi özelliklerini sıralamak istersek şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kullanmak istediğiniz kredi için 60 aya Varan vade imkanı bulunmaktadır.
  • satın almak istediğiniz arsanın ekspertiz değeri hesaplanıp,  yüzde 50’si kadar kredi Kullanmanıza olanak sağlanmaktadır.
  • almak istediğiniz arazi imarlı ve Belediye sınırları içerisinde olmalıdır.
  • Kredi bitimine kadar aldığınız arazi kredisi için olan arazi üzerinde ipotek uygulanacaktır. banka tarafından expotech istenebilir.
  • Çoğu banka kredi vadesi süresince Hayat sigortasını tarafınıza yapmaktadır

Siz de artık yatırımlarını istediğiniz alanda yapabilecek ve günümüzde bankaların sağladığı her türlü avantajdan faydalanabileceksiniz. Tek yapmanız gereken banka şubelerine giderek arsa kredisi hakkında detaylı ve kesin bilgileri almalısınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir