Günümüzde banka hesabı kullanmayan hemen hemen hiç kimse yoktur. Durum bu olunca tabi ister istemez cüzdanlar kabarmakta, yanımızda onlarca dikdörtgen boyutunda kartlarla yaşamaktayız.

Her birisi üzerinde sahip olduğu bankaların adları bulunan, sizin isminizin yazdığı, kart referans numaralarının bulunduğu, siyahından kırmızısına, yeşilinden sarısına kadar farklı renklerde olan bu kartlar ATM adı verilen cihazlara takılarak her türlü işimizi halletmemizi sağlamaktadır.

Tabi genelde öncelikli olarak bankaya gidip paramızı çekebiliriz; ancak bankalar yedi yirmi dört açık değil maalesef. 09:00 ile 17:00 arası hizmet veren bankaları hafta sonu da kapalı buluruz. Böylece acil nakit paraya ihtiyaç duyduğumuzda doğrudan ATM’lerin yolunu tutarız.

ATM’ler sizlerde var olan kartların tamamen banka gibi sistematiksel olarak her şeyin kaydedildiği komutlara göre çalışırlar. Yani siz bilgilerinizi bankada kayıtlı olan kişisel verilerinize göre girmelisiniz. Eğer bir bilgiyi yanlış girerseniz, ATM bu yanlışlığı dalgınlığınıza verip size bu hatanızı düzeltmek için bir şans daha verecektir. Hatanızı düzeltmezseniz doğrudan ATM casusluk hırsızlık gibi varsayımları göz önüne alarak kartınızı vermeyecek tabiri caizse kartınızı yutacaktır.

Atm Neden Kartı Yutar ?

Ayrıca ATM kartı yutmuşsa bunun farklı sebepleri de olabilir. Bunlar borçlarınızı ödemediğiniz için kartınıza konulan blokelerdir. Başka bir sebep ATM arızalı olabilir. Bu durumda sizi uyarır ancak dikkate almaz kartınızı yuvaya iterseniz geri alma şansınız olmayabilir.

Eğer kullandığınız ATM banka ATM’siyse bu durumda banka çalışanlarından yardım isteyerek kartınızı kimliğinizi göstererek tekrar geri alabilirsiniz. Bunun için bazen babamızın, annemizin maaşını çekmeye gittiğinizde benzer durumlarla karşılaşırsanız oradaki çalışanların size banka kartınızı vermeyeceklerini bilmelisiniz. Eğer paranızı çektiğiniz yer banka yakınında değil de farklı bir konumdaysa iki şey yapılabilir.

Mesai saatleri dışındaysa sahip olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini aramanız böylece ATM’nin durumunu sorabilirsiniz. Sistematik olarak ATM’nin arıza durumu size söylenir kart için ise üzgün olduğunu söylerler. Eğer küçük bir yerde yaşıyorsanız bankaya gidip durumu izah ettiğinizde bakanın ATM kontrollerini saplayan  gezici bir ekibi varsa sıkıntının olduğu ATM’ye gidip kartınızı kimlik karşılığında size verirler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir