Kara Liste Nedir ?

Bankaların hayatımıza  girmesinin hem olumlu –hem de olumsuz yanları vardır.Ev, iş yeri vb. yerlerin satın alınmasında, borcumuzun ödenmesinde ve yatırım yapmamızda yanımızda olan bankalar kimi zaman da bizi  çek, senet ve kredi kartı borçlarımızdan dolayı kara listeye almaktadır. Özellikle arama motorlarında en çok aranan kelimelerden bir olan kara listede miyim sorusu günümüz insanları için oldukça normal bir hal almıştır.

Bankalara ihtiyaç, araba ve ev kredisi başvurusu ne kadar normal ise banka kara listesinde krizlerden dolayı yer almak o kadar normaldir.

Kara liste tanımlanırken  kredi borçlarının geçmişte ödeyemeyen kişilerin yasal takibe alınması sonucunda ve kredi notu düşük olan tüketiciler ifade edilmektedir. Kara listeye iki ay üst üste borcunuzu ödeyemediğiniz takdirde veya bu iki ay ek olarak verilen bir ayda da borcunuzu ödememeniz sizi kara listeye sokmaktadır. Bundan sonra ise yasal takip başlamaktadır.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmanın en kolay yolu borcu tamamen kapatmaktır. Ancak böyle bir imkanı olan kişi zaten borcunu kapatmış olacağından kara listeye düşmeyecektir. Peki borcu ödeme imkanı olmayanlar nasıl çıkar.

İlk yöntem bankaya olan borçlarınız için yapılandırma başvurusunda bulunmaktır. Bu yöntem ile borcunuzu ödeme sözünüze karşılık olarak banka borçlarınızı yeniden yapılandırarak taksitlendirir.

İkinci yöntem ise borcunuzu başka bir bankaya borç taşıma yöntemi ile transfer etmektir. Bu yönteme izin veren bankalar ile görüşerek bu sorununuzu halledebilirsiniz.

Borç kapandıktan sonra kara listeden çıkmak için dilekçe örneği ile başvuruda bulunarak sicil affınızı isteyebilirsiniz. Ancak kara listeden çıkmış olmanız düşük kredi notunuzu yükseltmez. Bunun için bankalar ile olan ilişkilerinizi bir düzene sokmanız gerekmektedir.

Bu yöntemlere ek olarak bazı dönemlerde banka kara liste affı ile hükümetler kara listede olanların sicil affını sağlayabilmektedir. Hükümetlerin bunu yapmasındaki amaç esnaf ve tacirlerin kredi alımını kolaylaştırarak ekonomiyi canlandırmaktır. Tekrar kara listeye düşmemek için gelir ve gider dengenizi ekonomik gücünüze göre şekillendirmeniz de fayda vardır. Çünkü  bu dengeyi sağlayamamanız durumunda tekrar bankaların kara listelerine düşerek kredi alma hakkınızı kaybedebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir