Soğuk  kış aylarının gelmesiyle birlikte soğuyan evlerimizi ısıtmak için cebimizi yakan doğalgaz ve elektrik faturalarına katlanmak zorunda kalmaktayız. Ancak hem evimizi hem de cebimizi korumak için yapmamız gereken tek şey dış cephe mantolama ya da ısı yalıtımı yapmaktır. Isı izolasyonunu yaptığınız binanız çok kısa sürede kendi ücretini çıkararak ilerleyen yıllarda size tasarruf sağlayacaktır.

Enerji Verimliliği kanunu olarak 2007 yılında yürürlüğe giren kanun ile birlikte binalara dış cephe mantolama zorunluluğu gelmiştir. Dış Cephe Mantolama Kat Mülkiyeti Yasasına göre  binalarda ısı izolasyonu yapma kararını oy çokluğu ile alınması yeterli görülmektedir.

Örneğin 5 daireli bir binada 3 kişinin dış cephe mantolaması yapmasını istemesi yeterlidir. Böyle bir durumda diğer daire sahipleri karara uymak zorundadır.

Eko kredi şartları

Dış cephe mantolama yapmak için eko kredi olarak adlandırılan krediler bina yalıtım kredisi olarak adlandırılmaktadır. Eko kredi adı altında özellikle Şeker Bankası  8 aya kadar sıfır komisyon ve faiz imkanlarıyla  ısı yalıtım desteği vermektedir.

Isı yalıtım desteği yine Ziraat Bankası tarafından da 8 aya kadar sıfır faiz ve dosya masrafı olmadan verilmektedir.Yine benzer koşullarda Türkiye Finansı, Tekstil Bank, DenizBank, Vakıfbank gibi bankalar yalıtım kredisi veren bankalar arasındadır.

Bina Yalıtım Kredisinden Kimler Faydalanabilir ?

Binalarının dış cephe mantolamasını yapma kararı alan bina sahipleri söz konusu bankalara başvuru yaparak bina yalıtım kredilerinden uygun koşullarda faydalanabilmektedir. Özellikle uygun ödeme koşulları ve özellikleri ile bina yalıtımını yapmak isteyen herkes bu kredilerden faydalanmak için başvuru yapmaktadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir