Borç transferi; kredi kartı borcu olan bireylerin borçlarına ödemek için birkaç bankaya ait olan kredi kartlarının borçlarını tek bir bankadan kredi çekerek ödemesi sistemine denir.

Günümüz tüketim toplumunda kredi kartları çok büyük bir yer kaplamaktadır. Yapılan alışverişlerde kredi kartlarının taksit seçenekleri bireylere cazip gelmekte bu avantajları değerlendirmek isteyen bireylerde birkaç bankadan birkaç kredi kartı edinmektedirler. Çok fazla kredi kartı olan bireylerle bu kredi kartlarının ödeme günlerini kendileri belirleseler de bir süre sonra ödemede güçlük çekmekte ve bu ödeme güçlüğünü gidermek için tek bir bankadan bütün kredi kartlarını kapatmak amacıyla kredi çekmektedirler. Bütün kredi kartlarını kapatarak tek bir bankaya borçlanma durumuna borç transferi denmektedir.

Borç Transferinin Bireyler İçin Avantajı Nedir?

Borç transferi yaptıran bireyler birkaç bankaya ayrı ayrı tarihlerde ödeme yapmak yerine tek bir bankaya tek bir tarihte ödeme yaparak zamandan tasarruf yapmaktadırlar böylece farklı zamanlarda ödeme etmekte ve unutulacak kredi kartı borçlarından kurtulmuş olmaktadırlar.

Borç Transferinin Bankalar İçin Avantajı Nedir?

Borç transferi kişiler için kolaylık sağlarken bankalar içinde portföylerine bir müşteri daha kazandırmak anlamına gelmektedir. Kendileri bir müşteri kazanırken başka bankalarında müşterilerini azaltmaktadırlar.

Borç Transferi Nasıl Yapılır?

Borç transferi yapmak isteyen müşteri bankaya başvurur. Başvurusu kabul edilen müşteri kredisini çeker. Kredi eşit taksitlere bölünür ve her ay kredi kartı ekstresinde taksit oranları görülür. Kredi çekildiğinde oluşan işlem ücreti ilk ay kredi kartı ekstresine yansıtılmaktadır. Bu durumda ilk ay diğer aylardan daha fazla bir taksitlendirme ile karşı karşıya kalınmakta ancak bundan sonraki aylarda çekilen kredi eşit olarak ödenmektedir. Müşteri kredi çekerken istediği zamanda ve istediği kadar ödeme seçeneklerini belirleyebilmektedir.

Borç Transferi Yapma Şartları Nelerdir?

Borç transferi yapabilmek için öncelikle birkaç bankadan kredi kartlarına ihtiyaç vardır ayrıca bu kredi kartlarının ödenememesi gerekmektedir.

Borç transferi için gelir düzeyinin yeterli olması; son üç ay da düzenlenmiş elektrik, su, doğalgaz faturalarının bir tanesinin olması; adres beyanı gerekmektedir.

Borç transferi için belirlenen taksitler, aylık gelirinizin yarısından fazla olmamalıdır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir