Borsa, dünya üzerinde bulunan birçok yatırım araçları ile alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesi ile yatırımcılarına kar elde ettiren bir piyasadır.

Peki borsada nelere dikkat etmek gerekir, borsanın temel analizi nasıl yapılır? Her şeyden önce borsada yatırım yapacaksanız piyasayı çok iyi takip etmeniz gerekecektir. Yatırım için seçeceğiniz aracın durumunu takip etmelisiniz ve bu aracın hangi durumlarda nasıl tepki verdiğini değerini etkileyen olaylara hakim olmanız gereklidir. Tabi ki yetmeyecektir. Global piyasaları barındıran borsada dünya ekonomisini yakından takip etmek kadar önemli olan bir başka kriter daha vardır ki bu da dünya siyasetidir. Unutmayın ki borsanın dünya siyasetindeki en ufak değişiklikten anında etkilenme özelliğine sahiptir.

borsa-analiz

Hangi türden siyasi haberleri daha yakından takip etmek gerekir bu da önemli bir sorudur. Aslına bakarsanız siyasi haberlere bakarken yaşanan siyasi olayların küçük çapta mı yani sadece bulunduğu yerimi kapsıyor bölgesel mi yoksa tüm dünyayı etkisi altına alacak kadar büyük küresel çapta mı bunlara bakmak gerekir. Mesela bir savaş olayı tüm dünyayı etkileyeceği için bu haberler bir borsa yatırımcısı olarak öncelikle takip edilmesi gereken haberlerdendir.

borsa-analizci

Tüm dünyayı etkileyen bu haberler kısa süreli mi yoksa uzunca bir süre etkili olacak mı ona da bakmak gerekir ki borsa işlemleri ona göre şekillendirilsin.

Temel Analizde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Temel analiz yaparken; ülkenin gayrisafi milli hasılasından tutun da endüstriyel hareketliliğine, faiz oranlarındaki değişime ve hatta tüm ekonomik dinamiklerine kadar birçok şeye hakim olmanız gerekir.

borsa-analizi-nasil-yapilir

Temel analiz yapmak sizleri korkutmamalı aslında bu işi yapmak çok da zor değildir. Sağlıklı bir analiz yapabilmeniz için finans ve ekonomi haberlerini yakından takip etmeniz yeterli olacaktır. Fakat unutmamak gerekir ki her ne kadar dünya piyasası ve ekonomik gelişmeleri çok önemli olsa da sizler ilk önce kendi ülkenizin piyasasını takip edecek sonrasında global piyasayı gözlemleyeceksiniz.

borsa-analiz-sistemi

Borsa analizi için atlamamanız gereken son ve en önemli uyarımız; ABD’den gelecek piyasa haberlerine bakmadan işlem yapmayın. Borsada işlem yapan bir yatırımcı iseniz ABD’den gelecek işsizlik ve tarım dışı istihdam verilerini kontrol etmeden işlem gerçekleştirmeyin.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir