Herkesin aklında son zamanlarda oluşan bir soru var; döviz ticareti nedir ve nasıl yapılır? Herhangi bir kişi döviz alım satımı işlemini bir şekilde kullanmıştır. Örnek verecek olursak son zamanların modası haline gelen düğünlerde para atma işlemlerinde dolarların kullanılması, döviz bürosunda para bozdurmak, yurt dışı alışveriş sitelerinden alışveriş yapmak, yabancı asıllı şirketlere yatırım yapmış veya hisse almış iseniz sizde döviz ticareti yapmış olarak kabul edilirsiniz.

Döviz her geçen gün dahada moda haline gelme yolunda hızla ilerleyen bir piyasa baş yapıtıdır. Piyasanın geçmişine bakılacak olursa on yıl önce yatırımcılara açılmasıdır. Son dönemlerde herkes döviz ticareteni el atmasıyla birlikte döviz ticaretinde patlama yaşanmıştır. Bankalarında artık döviz ticaretine dönmesiyle bankanızdan açtıracağınız döviz hesabıyla sizinde bu piyasada yer almanız gayette mümkündür. Döviz aynı zamanda en kazançlı yatırım araçlarından biri olmaya devam ediyor. Yani döviz ticareti yapmak tamamiyle yasaldır.

Döviz Ticareti Nasıl Yapılır ?

Gelelim asıl en çok merak edilen bir diğer soruya döviz ticareti nasıl yapılır? Eğerki yatırımınızı böyle bir ticaret üzerinnden yapmayı düşünüyorsanız piyasa seçiminizi iyi yapmalısınız. Döviz ticaretinin yapılacabileceği birden fazla yer olmasına rağmen bazı yerlerde fazla kazançlar elde ederken diğer yerlerde bu daha farklı sonuçlar doğurabilir. Biraz öncede bahsettiğimiz gibi döviz bürolarında, kuyumcularda, forex üzerinden,  bankalarda ve borsada döviz ticareti yapmanız oldukça kolay ve mümkündür. Fakat bunlar kadar nasıl yapacağınızda büyük önem taşır. Yatırımınızı fiyat yönünü araştırmalı iyi tartmalı ve belirlemelisiniz.

Analiz Yöntemleri Nelerdir ?

Analiz yöntemleri öğrenmelisiniz. Hangi döviz kuruna yatırım yapıyorsanız o ülkenin ekonomik ve sosyal durumları açısında bilgiler toplamalısınız. Aynı zamanda yatırım yapacağını ülkenin karşı tarafta bulunan döviz ülkesi hakkındada bilgi toplayıp aralarında ki ilişkiyi düşünüp oluşacak fiyatları görmüş olursunuz. Böylelikle oluşacak risklere karşı önlem almış olursunuz. Ülkelerdeki ekonomik durum bu olayları etkilemektedir. Enflasyon, faiz durumu, ithalat, ihracat gibi olaylar size yardımı dokucak konulardır. Belli başlı riskleri olmasına rağmen hala önemi yitirmeyen bir piyasadır. Her gün döviz ticaretine atılan şirket ve kişi sayısı atrış göstermektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir