Döviz Nedir?

Döviz, yabancı ülkelerin para birimlerini temsil eden belgelere verilen genel bir addır. Döviz kurlarının, bir diğer ifadeyle döviz fiyatlarının belirlenmesinde en temel unsur arz talep dengesidir. Ülkelerin diğer ülkelerle yaptığı alışverişlerde oluşan açık o ülkenin döviz talebidir. Yani döviz talebi cari açık ile aynı anlama gelmektedir.

Döviz Kurları Nasıl ve Neden Değişir?

Döviz kurlarındaki dalgalanmalar ülkenin sahip olduğu döviz miktarı ile doğrudan alakaldır. İç piyasada yeterli miktarda döviz bulunmaması, yani vatandaşların ya da şirketlerin döviz talebinin karşılanamaması cari açığa sebep olur. Cari açık da döviz fiyatlarının artmasına sebep olmaktadır. Ülkemizde de cari açığın artması sebebiyle döviz kurları sürekli yükselme eğilimindedir.

Döviz fiyatlarının etkilendiği bir diğer faktör siyasi istikrardır. Siyasi ortamın gerginliği borsayı olumsuz etkiler. Borsanın eksi değerlerde işlem görmesi dövizin artmasına yol açmaktadır. İstikrarlı ekonomi hem dış yatırımcıyı hem de daha fazla turisti ülkeye çeker. Bu da döviz miktarında artışa sebep olur. Döviz miktarı arttıkça kurda da düşüş yaşanacaktır.

Döviz kuru, savaşlardan, göçlerden, siyasilerin açıklamalarından, merkez bankalarının para politikalarından ve benzer birçok husustan doğrudan etkilenmektedir.

dovizlerdeki-fiyat-hareketleri

Dövizdeki Fiyat Hareketleri Nasıl Kazanca Çevrilir?

Aslında fiyatlardaki değişimler, değişimlerin neden olduğunu bilenler için avantajlıdır. Dövizdeki fiyat hareketlerinin nedenleri hakkında bilgi sahibi olan kişi döviz fiyatları hem yükseldiğinde hem de düştüğünde bunu kazanca çevirmeyi bilir. Öncelikle ülke ekonomilerinde yaşanan daralmalara ve büyümelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü döviz fiyatlarının değişmesinde ekonominin etkisi çok büyüktür. Bunun için de dövizin seyrini doğru tahmin edebilmek gerekmektedir.

283187478

Şu an dövizdeki fiyat hareketlerinin temel nedeni piyasadaki likitidite problemidir. Likitidite problemi yaşandığında da ülke parasının istikrarını korumakla görevli olan Merkez Bankası döviz fiyatlarına müdahale eder. Bu müdahale yöntemlerinden birisi faizleri arttırmak, diğeri ise piyasaya döviz aktarmaktır. Yine Dünya’daki döviz rezervini belirleyen ABD Merkez Bankası (FED)’in para politikaları, döviz rezervini arttımrası dövizdeki fiyat hareketleri açısından çok önemlidir. Çünkü problem temel olarak likidite ile ilgilidir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir