Teknoloji ve bankacılık sektörünün gelişmesi ile birlikte günümüzde ödemeler hızlı ve kolay bir şekilde yapılmaktadır. Ödemelerinizi ve para transferlerinizi aynı banka üzerinden ya da farklı bankalar arasında internet bankacılığı, bankamatik ya da şubeler aracılığıyla gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Para transferi sağlanması için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi havale ikincisi ise EFT’dir. Kısaca tanımlamak gerekirse aynı banka üzerinden farklı bir hesaba yapacağınız para transferi işlemine havale, farklı bankalar aracılığıyla gerçekleştireceğiniz para transferi işlemine ise EFT denmektedir.

EFT Nedir? Sorusunu cevaplandırmak gerekirse; EFT, Elektronik Fon Transferinin kısaltılmış adıdır. EFT, ülkemizde 1992 yılında hizmete başlayan ve iki farklı banka arasında para transfer işlemi gerçekleştirilmesini sağlayan bir yöntemdir. EFT işlemini IBAN bildirmek suretiyle bankanızın fiziki şubesinden, internet bankacılığından ve bankamatikler üzerinden rahat ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sizler için bu makalemizde EFT nedir? EFT Ücreti almayan bankalar nelerdir? Bankaların EFT ücretleri nelerdir? EFT nasıl yapılır? EFT ve Havale arasındaki farklar nelerdir? Sorularını yanıtlandırmaya çalışacağız

Günümüz bankacılık sektörünün teknolojiyle beraber ilerlemesi sayesinde bankacılık işlemleri hem gelişmiş hem de hız kazanmıştır. Yani oturduğunuz yerden farklı hesaplara dakikalar içinde para transferi yapabiliyorsunuz. Elektronik Para Transferi olarak geçen EFT sayesinde hesabınızdaki parayı başka bir bankaya ait hesaba gönderebiliyorsunuz.

EFT İşlemleri Nasıl Yapılır?

EFT işlemlerinizi bankanıza ait şubeler, ATM’ler, internet ve telefon bankacılıkları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için öncelikle parayı gönderen hesapta yeterli miktarda paranın bulunması gerekmektedir. Bununla beraber parayı göndereceğiniz kişi veya kurumun tam ismi ile IBAN numarasını doğru bilmelisiniz. Aksi takdirde hatalı işlem yapma ihtimaliniz olabilir. IBAN numarası bulunmadığı takdirde göndereceğimiz kişinin hesap adı, hesabın bulunduğu banka adı, şube ve hesap numarasının bilinmesi gerekmektedir. Bu veriler girildikten sonra yapacağınız tek şey bu işlemi onaylamak olacaktır.

Daha önce belirttiğimiz üzere EFT işlemi, iki farklı banka üzerinde yer alan hesaplar arasında para transferi yapılarak gerçekleşmektedir. Eğer bankaların fiziki şubeleri aracılığıyla EFT işleminizi gerçekleştirmek istiyorsanız mutlaka karşı tarafın IBAN numarasını bildirmeniz gerekmektedir.  Bunun yanı sıra EFT işleminizi ATM, internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür.  Sizler için EFT Nasıl Yapılır sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

ATM, internet bankacılığı ve mobil bankacılık yöntemlerinde para transferleri bölümü ya da başka bankaya EFT bölümünü seçerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bölüm seçiminden sonra ise açılan alanda sizlerden göndereceğiniz ücret miktarını ve aktarım sağlayacağınız hesaba ait IBAN numarasını, hesap numarasını, aktarım sağlayacağınız kişinin isim ve soy ismi ile birlikte açıklama kısmının doldurulması talep edilmektedir. Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurup yapmış olduğunuz işleme onay vermeniz halinde EFT işleminiz gerçekleşmiş olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus alıcı bilgisi ve ödeyeceğiniz tutarın doğruluğudur.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Günümüzde birçok insan ödemelerini ya da yapmış oldukları alışverişler gibi finansal faaliyetlerini havale ve EFT işlemi yaparak sağlamaktadır. Finansal faaliyetlerin sağlanması ile yapılan havale ve EFT işlemlerinde birçok banka müşterisinin ortak sorusu olan EFT Ne Zaman Hesaba Geçer sorusunu yanıtlamaya çalışacağız. Bunu açıklamadan önce ilk olarak havale işleminin EFT’ye oranla daha kolay olduğunu ve günün her saati aktif olarak yapılabildiğini belirtelim.

EFT işlemlerinde havale işleminden farklı olarak belirli zaman dilimlerinde para transferini sağlayabilmektesiniz. Eğer gerçekleştireceğiniz finansal faaliyetlerinizi EFT işlemi ile yapacaksanız belirli zaman dilimlerini kaçırmamanız gerekmektedir. EFT işlemi resmi tatiller hariç olmak kaydı ile sadece hafta içi ve saat 08.00 ile 17.45 (Bankalar arası farklılık göstermektedir.) arasında gerçekleştirilmektedir. Hafta sonu ya da belirtilen saat aralıkları dışında EFT işlemi gerçekleştirmeniz halinde ise para transferinin sağlanması için bir sonraki mesai saatine kadar beklemeniz gerekmektedir. EFT saatleri bankalar arasında farklılık göstermektedir. Kimi banka EFT işlemini saat 08.00 ile başlatırken kimi banka saat 09.00 ile başlatmakta ve yine 17.00 ya da 17.45 saatlerinde işlemi sonlandırmaktadır. EFT saatleri ile ilgili bankanızdan ya da müşteri hizmetlerinizden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

EFT İşlem Saatleri Nelerdir?

EFT işlemlerinizi tatil günleri dışında yapabilirsiniz. Gün içerisinde yapacağınız saatler ise bankalara göre farklılık göstermektedir. Ancak genel olarak 08:00-17:00 saatleri arasında EFT işleminiz gerçekleşir. Belirtilen gün ve saatler dışında yapacağınız EFT emirleri yaptığınız işlem gününü takip eden ilk iş günü mesai başlangıcında gerçekleşir.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Hatasız girilen bilgiler ile yaptığınız EFT işlemi sonunda gönderilen para 5-10 dakika içerisinde aktarılır. Ancak ayın 1 ve 15’i gibi maaş günlerinde bankacılık işlemleri yoğun olduğundan bu süre uzayabilmektedir.

Havale ile EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

Havale işlemi aynı banka üzerinde yer alan hesaplar arasında para transferi gerçekleştirebilmenizi sağlarken EFT işlemi ise farklı bankalar arasındaki hesaplar üzerinden para transferi gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. Havale işlemi hafta sonu ve resmi tatiller dâhil olmak üzere günün her saatinde gerçekleştirilebilmektedir fakat EFT işlemi için zaman dilimi kısıtlıdır. EFT işlemi mesai saatleri içerisinde ve hafta içi gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra yapmış olduğunuz havale işlemlerinde herhangi bir ücret kesilmez iken bankalar yapacağınız EFT işlemlerinde sizlerden belirli oranda ücret tahsil etmektedir. EFT ve Havale Arasındaki farkın temel nedenleri bunlardır. Kısaca listelemek gerekirse;

 • EFT işlemi farklı bankalar üzerinden, havale işlemi aynı banka üzerinden yapılır
 • EFT işlemi belirli zamanda, havale işlemi günün her saatinde yapılır
 • EFT işleminde ücret kesintisi varken havale işleminde ücret kesintisi yoktur.
 • Aynı bankaya ait iki hesap arasındaki para transfer işlemine havale denir. EFT ise farklı iki banka hesapları arasındaki para transfer işlemidir.
 • Havale işlemleri 7/24 yapılabilirken EFT işlemleri sadece iş günlerinde ve bankanın belirlediği EFT gönderim saatleri arasında gerçekleşir.
 • EFT işlemlerinde girilen bilgiler havaleye göre daha azdır.
 • EFT işlem süresi havaleden daha kısadır.
 • EFT işlemlerinin maliyeti havale işlemlerine göre biraz daha fazladır.

EFT Ücreti Almayan Bankalar

EFT ücreti de bankalara göre değişebilmektedir. Eğer EFT yaptığınız banka maaş aldığınız veya anlaşmalı olduğunuz bir banka ise genelde bu işlemi ücretsiz yapmaktadır. Diğer durumlarda 1-5 TL arası değişiklik gösterebilmektedir. Saat 16:00’dan sonra yapılan geç EFT işlemlerinde bu miktar biraz daha artabilmektedir.

Banka müşterilerinin başlıca problemleri arasında yer alan EFT ücreti pek çok kullanıcının ortak sorunu haline gelmiştir. Bankalar ise bu sorunun çözümü adına birçok adım atmıştır. Bunun yanı sıra bankalar arası yaşanan rekabet ve müşteri artırma çabaları sonucunda bankalar EFT ücretlerine karşı esnek davranmaya hatta hiç kesinti yapmamaya başlamışlardır.

Bankaların inisiyatifinde yer almak kaydı ile bazı bankalar maaşlarını vadesiz hesap üzerinden alan, faturalarını otomatik ödeme talimatıyla ödeyen, öğrenci kartına sahip olan ve bankaların diğer paketlerinden faydalanan müşterileri üzerinde EFT kesim ücreti almamaktadır. Bunun yanı sıra pek çok banka sunmuş olduğu avantajlar ile birlikte EFT ücreti kesmemektedir. Sizler için EFT ücreti almayan bankaları listeledik;

 • ENPARA: Finansbank tarafından sağlanan ve şubesiz bankacılık hizmeti olan Enpara EFT kesim ücreti yapmamaktadır. Ayrıca Enpara müşterilerinden hesap işletim ücreti de kesmemektedir ve en çok tercih edilen kredi hizmetlerinden bir tanesidir.
 • NUVO: Yapı Kredi Bankası tarafından sağlanan şubesiz bankacılık hizmetidir. Nuvo müşterilerinden EFT ücreti adı altında kesim yapmamaktadır. Bunun yanı sıra Nuvo kullanarak pek çok avantajdan faydalanabilirsiniz.
 • CEBTETEB: Türkiye Ekonomi Bankası tarafından sunulan CEBTETEB paketi son zamanların gündemde olan hizmetlerinden bir tanesidir. Türkiye Ekonomi Bankası CEBTETEB hizmetinden yararlanan müşterilerinden EFT ücreti almamaktadır.
 • Kuveyt Türk: Kuveyt Türk tarafından sunulan Senin Bankan isimli hizmet müşterilerine yönelik birçok fırsat sunmaktadır. Bu fırsatlardan birisi ise EFT işlemlerinde ücret kesmemesidir.
 • HSBC: Banka tarafından sunulan Büyük Adım paketi ile birlikte müşterilerinden EFT ücreti kesilmemektedir. Ayrıca HSBC bankası Büyük Adım hizmetinden faydalanan müşterilerinden hesap işletim ücreti de almamaktadır.
 • INGBank: Banka tarafından Günlük Paket adı ile oluşturulan hizmet birçok avantajı beraberinde sunmaktadır. Müşterilerinin memnuniyetini artırmak ve ucuz hizmet sunmak amacıyla çıkartılan Günlük Paket müşterileri EFT ücreti ödememektedirler.

Bankaların EFT Ücretleri Nelerdir?

Gün içerisinde birçok insan sıklıkla EFT işlemi gerçekleştirmektedir. Bankalar müşterilerinden yapılan bu para transferi işleminde belirli oranlarda ücret tahsil etmektedirler. Yıl içerisinde değerlendirildiğinde ise kesilen bu ücretlerin elle tutulur belirli bir orana geldiği görülmektedir. Bankalar tarafından kesilen EFT ücretlerinin ne kadar olduğunu merak ediyorsunuz değil mi? Bu merakınızı gidermek amacıyla sizler için Bankaların EFT Ücretlerini listeledik.

İşte Bankaların EFT Ücretleri;

AKBANK

 • İnternet Bankacılığı :  4,90 TL
 • ATM              :  7,50 TL

DENİZBANK

 • İnternet Bankacılığı :  3,75 TL
 • ATM              :  6,00 TL

GARANTİ BANKASI

 • İnternet Bankacılığı :  3,90 TL
 • ATM              :  5,90 TL

ZİRAAT BANKASI

 • İnternet Bankacılığı :  2,00 TL
 • ATM              :  5,00 TL

VAKIFBANK

 • İnternet Bankacılığı :  3,00 TL
 • ATM              :  6,00 TL

HALKBANK

 • İnternet Bankacılığı :  1,86 TL
 • ATM              :  3,76 TL

YAPIKREDİ

 • İnternet Bankacılığı :  3,50 TL
 • ATM              :  3,00 TL

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir