Bankalar günümüzde bilinen standart bankacılık işlemlerinin yanı sıra, sigorta poliçesi düzenleme ve fatura tahsilatı gibi ek hizmetlerle de karlılık rakamlarını artırmak istemektedirler. Bu amaçlarına ulaşırken de faiz kazancının yanı sıra komisyon ve masraf adı altında müşterilerinden aldıkları ücretlere daha da önem vermektedirler. Gün içerisinde pek çok müşterinin kullandığı EFT ve havale gibi para transfer işlemleri ise bu komisyon kazançlarında en yüksek rakamlara ulaşan işlemlerdendir.

EFT ve Havale Nedir? Nasıl yapılır?

Bankaların hizmet verdiği para transfer işlemlerinde temel olarak EFT ve havale kullanılır. Bu işlemlerden EFT, bir kişinin bir bankadaki hesap ya da kredi kartından, bir başka bankadaki kendi ya da başka birisinin hesabına gönderdiği para transferidir. Yani temel olan iki farklı banka arasındaki bir işlem olmasıdır.

Havale ise aynı banka çatısı altındaki iki farklı müşteri hesabı arasında yapılan transfer işlemidir. Bu işlemde para yine aynı bankada kalmaktadır. Bu işlemlerin dışında en çok kullanılan bir diğer işlem ise virmandır. Virman da aynı kişinin, aynı bankada bulunan iki hesabı arasındaki para transfer işlemidir. Tüm bu transfer işlemleri günümüzde bankaların şubelerinden, internet, mobil ve telefon bankacılığı servislerinden ve ATM’lerinden yapılabilmektedir.

Bankalar, müşterinin kullandığı kanala göre farklı ücret tarifeleri uygulamaktadırlar. Tüm para transfer işlemlerinde en önemli durum, para gönderilecek olan kişi ve hesap bilgilerinin doğru ve eksiksiz olarak girilmesidir. Aksi halde para hatalı hesaba gidebilir ya da hiç gitmeyebilir.

Para Transferi İşlemlerinden Ne Kadar Ücret Alınır?

Para transferi işlemlerinden alınan ücretler bankalar arasında değişiklik göstermektedir. Ancak hangi banka ile çalışılırsa çalışılsın, daha az ücret ödemek için yapılabilecek bazı işlemler vardır. Bunlardan en kolayı ve en bilindik olanı internet ya da mobil bankacılık servislerini kullanmaktır.

Bankaların en düşük ücret aldığı kanal bunlardır. Örneğin 5bin TL olarak gönderilecek olan bir EFT’den bir banka şubesi 40-50 TL gibi ücretler talep edebilmesine rağmen, aynı işlemden internet bankacılığında 3-5 TL gibi bir rakam istenmektedir. Bunun dışında maaş alınan bankanın kullanılması da daha az ücret ödenmesini sağlayabilir. Yine bazı bankalar, kendileri ile devamlı olarak çalışan ve belli bir karlılığa ulaşan müşterilerine işlem ücretleri konusunda muafiyet ya da indirim sunabilmektedirler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir