Eğitim Kredisi Hakkında Bilgi

Her insan çocuklarını okutmak ister. Ama bazılarının parası olmadığından kaliteli bir eğitim veremez. İyi bir okul için iyi bir para lazımdır. Ayrıca çocuklar için iyi okuldan başka dershanelere gitmesi ve gerekliyse özel hoca tutulması da gereklidir. Tabi böyle ekstra eğitimler için para yetiştiremiyor olabilirsiniz. O zaman tek çare eğitim kredisinde.

Yukarıdaki gibi sıkıntıları kaldırmak için, bankaların öğrencinin eğitim ihtiyaçlarını ödemesine eğitim kredisi deniyor. Bu kredi için genel hizmetler şöyledir:

 • Okul Fiyatı
 • Okul Masraflarının Fiyatı
 • Dershane Fiyatı (var ise)
 • Yeme-İçme ve Kalacak Yer ücretleri (uzakta okuyorsa)

Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Öğrencinin Gelirini Ailesi Karşılıyor İse

 • Öğrenci velileri (anne ve baba) ile beraber gitmelidir. Aksi halde tek başına işlem yapamaz ve hiç bir krediden faydalanamaz.

Öğrenci Kendi Gelirini Kendi Karşılıyor İse

 • Öğrenci kendi gelirini açıklayan belge ile gitmesi yeterli olacaktır. Ayriyeten velilerinin gelmesine gerek yoktur.

Neye kredi isteniyor ise onun için fatura ve belge lazımdır. Örnek: Okulda okuduğuna dair belge ve dershane faturaları, gibidir.

Eğitim Kredisi Şartları Nelerdir?

Öğrenciler için eğitim kredisi almak istediğiniz zaman, elinizde maaşlı gelir belgesi olması lazımdır. Aksi halde hiç bir şekilde kredi işlemleri yapamazsınız. Bu gelir belgesinin zorunluluğu geçtiğimiz yıllarda yapılan düzeltmelerden dolayı çıkmış olup sadece eğitim kredisi için değil, diğer bütün krediler içinde geçerlidir.

Gelir için istenen gerekli belgeler hazır ise bankalara müracaat edebilir kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Özellikle dikkat etmeniz gereken konulardan biri de gelir belgenizin maaş sistemine uygun olmasıdır. Bunun olmaması halinde gelişen bankalar ile hemen tespit edilip, direk reddedilecektir.

Tabi ki çareler tükenmez. Yukarıda belirttiğimiz şekilde hazırlanan gelir belgesi yok ise, bazı farklı yöntemler ile kredi çekme şansınız vardır.

Maaşlı Gelir Belgesi Olmadan Nasıl Eğitim Kredisi Çekilir?

 1. Kefil Sistemi: Çoğu öğrenci eğitim çağında okul ile ilişkili olup, herhangi bir maaşlı işte çalışmadığından gelir belgesi olmayabilir, fakat bu şartlara uygun birisini kefil göstermesi halinde bankalar eğitim kredisi verecektir.
 2. Banka Hesabı Durumu: Çoğu banka, hesabında düzenli olarak parası bulunan ve bankalar ile hiç bir sorun yaşamamış kişilere “durumu iyi” olarak bakıp eğitim kredisi vermektedir.


Eğitim Kredisi Veren Bankalar

Her banka olmasa bile çoğu banka eğitim kredisi vermektedir. Başlıca eğitim kredisi veren bankalar ve özelikleri:

 1. Ziraat Bankası: 3 yıla kadar ödeme imkânı verilmekte ve gerekli sigortalar yapılmaktadır. (Teminatlı)
 2. Deniz Bank: 12 aydan 5 yıla kadar ödeme imkânı olmakla beraber sürenin fazlalığına göre %1.30 – %1.51 arası faiz oranları işlenmektedir.
 3. Türkiye İş Bankası: 3 yıla kadar ödeme imkânı sağlamakla beraber sabit %1.50 faiz oranı işlenmektedir.
 4. Yapı Kredi: 50.000′ e kadar kredi ve 4 yıl ödeme imkânı ile müşterilerine özel olarak değişen faiz oranı işlenmektedir.
 5. Garanti Bankası: 4 yıl ödeme imkânı sağlamakta ve 12-15-25 bin kredi ile %1.68 – %1.58 – %1.43 faiz işlenmektedir.
 6. ING Bank: %1.29 – %1.49 arası faiz uygulanmasıyla beraber 3 ay ile 4 yıl arası için geçerlidir.
 7. Odea Bank: 20.000 TL kredi için, 5 yıl ödeme desteği ile sabit %1.55 faiz oranı işlenmektedir.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir