Gün geçtikçe taşıt alımları artıyor ve sektöre hız kazandırılıyor nakit parası olmayanlarda düşük taşıt kredilerine başvuruyorlar tabi bankalarda alıcısına ve kredi tutarlarına göre olanak sağlıyorlar.

Bankaların Taşıt İçin Yapmış Olduğu Krediler

Bankaların sıfır araç, ikinci e veya yaşı olan taşıtlar için ayrı olarak sınıflandırdığı krediler bulunmakta bunlar şu şekilde;

Bankalar kendi bünyelerince minimum vade olarak 1 ve 3 ayı seçmiş maksimum vade ise 48 ay olarak gözükmekte.

Faiz olarak belirtmek gerekirse, bankalar arasında farklılıklar göstermekle beraber sıfır araç alımlarında, %1.04 ve 1.29 arası faiz gözükmekte, ikinci el alımlarda %1.04 ve 1.35 faiz oranı gözükmekte, yaş almış taşıtlar için ise farklı bankalar senelere ayırarak yüzde belirtmiş bu rakam ise %1.32 olarak belirlenmiş.

Taşıt kredileri nasıl işleyiş gösterir?

Taşıt kredisi sıfır ve ikinci el taşıtlar için verilmektedir. Bankaların belirlediği kriterler doğrultusunda taşıt kredisi verilip verilmeyeceği belirlenerek işlemler sağlanır. Bankalar genellikle taşıt satış fiyatının kasko değerinin %70-80’ine kadar olan tutar için taşıt kredisini onaylarlar. Tüm bankaların koşulları farklılık gösterip kredi başvurularında bizzat bilgilendirme yapılmaktadır. Banka şubelerinden veya web sitelerinden detaylı bilgilendirmeleri öğrenebilirsiniz. Banklarda vade ve tutar farklılıkları olabilmektedir.

Taşıt Kredisinde Esas Alınacaklar

Taşıt kredisi almak isteyenlerin akılarında ki soru işareti, ihtiyaç kredisi başvurusu mu yapmalıyım yoksa taşıt kredisi mi?

İki kredinin de arasında farklılık ve olumlu olumsuz yansıyabilecek durumları olabiliyor bu gibi kredi başvurusu yapacak kişileri bankalar detaylı olarak bilgilendiriyor. Taşıt kredisi başvurularındaki işleyiş şu şekildedir; Sıfır taşıtlar için proforma faturası, ikinci el araçlar için noter onaylı satış sözleşmesi ile başvuru yapılması gerekiyor. Ek olarak kasko ve zorunlu trafik sigortası maliyetleriniz de sizden istenebilmektedir. Ayrıca kredi sırasında taşıtın üzerinde banka ipoteği bulunabilir. Bunlara sebeple ihtiyaç kredisinde 36 ay olan maksimum vade süresi taşıt kredisinde 48 ay olarak kredi başvurusu yapanlara sunulmaktadır.

Bir seneden daha fazla olan vade zamanında yüksek ücret kullanımlarında aylık kredi taksitlerinizin yükünü azaltabilmektedir. Taşıt kredilerinin ve diğer kredilerin koşulları ayrıcalık ve farklılık göstermekle beraber taşıtın durumu da kredi alımlarında büyük rol oynamaktadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir