Halk arasında ev kredisi adıyla bilinen mortgage, yani konut kredisi, konutun ipotek edilmesi şartıyla verilen, kredinin tamamı ödendiği taktirde de ipoteğin kaldırılmasıyla sonuçlanan kredi türüdür. Ancak bu krediyi alacaklarda belirli şartlar aranmaktadır. Bunların başında elbette ki düzenli bir gelir ve iyi bir kredi notu gelmektedir.

Sistem Nasıl İşler?

Öncelikle alacağınız evi bulup pazarlık yapmanız gerekmektedir. Satıcı ile anlaştığınız fiyat sonrasında, bankaya gidip evi satın almak için size lazım olan parayı talep edebilirsiniz. Banka önce bir araştırma yapar, sizin gelir bilgilerinizi tespit eder ve kredi notunuza bakar. Ardından şartlar uygunluk gösterirse size krediyi vermeyi kabul eder.

Değişken ve Sabit Faiz Oranlı Konut Kredileri

Konut kredisi alırken, konutun %20’sini peşin olarak ödersiniz ve kalan %80, konut kredisi olarak kullandırılır. Banka size krediyi verirken, konut ipotek ettirildiği taktirde kefil istemez. Fakat krediyi geri öderken sorun yaşadığınız zaman evinize el koyma hakkı vardır. Tabii ki en uygun konut kredisi almak demek, en düşük faiz veren bankayı bulmak anlamına gelir. Bankalar, değişken faiz oranları uygulayabilecekleri gibi sabit faizler de uygulayabilirler. Sabit faizi olan konut kredilerinde %2 erken ödeme cezası vardır. Değişken faizlilerde ise piyasadaki konut kredisi faizlerine endeksli şekilde ödeyeceğiniz faiz de sürekli değişir. Bankalardan alacağınız teklifle en uygun konut kredisini bulabilir ve karar verebilirsiniz.

Mortgage’ın Çeşitleri

Mortgage kredisini ev almanın yanı sıra ofis ve iş yeri alımında, arsa ve bahçe finansmanı olarak, evinizin yenileme ve tadilat ihtiyaçları için de kullanabilirsiniz. Konut geliştirme kredisi, inşaat kredisi, refinansman kredisi de yine mortgage’ın diğer çeşitleridir.

Taksit Ertelemeli Konut Kredisi

Diyelim taksitlerinizi ödemede zorluk yaşadınız. Biliyorsunuz iki arka arkaya iki taksidi ödemezseniz evinizi kaybetme durumu ortaya çıkabilir. Kimi bankalar, böyle durumlarda özel ürünler barındırırlar ve taksit ertelemeli konut kredisi burada devreye girer. Bankaya erken haber verirseniz, yılda 1 veya 2 defa kredi taksitlerinizi erteletebilirsiniz. Bu sayede de taksitlerinizde gecikme yaşamazsınız, eviniz de temerrüde düşmez.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir