Ülke kalkınmasının önemli ayaklarından bir tanesi tarım, çiftçilik ve hayvancılığın kalkındırılması ve bu alanlarda modern yöntemlerin benimsenerek hayata geçirilmesi olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle devlet çiftçilik, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi, sektörün sorunlarının ortadan kaldırılması ve sektörün günümüz şartlarında göre modernize edilmesi için ciddi adımlar atmaktadır. Bu adımların en önemlilerinden biri devlet destekli çiftçi kredileri olarak düşünülebilir.

Çiftçilerin ortak sorunlarından olan tohum, ekipman ve makine alımı mevcut çiftçilere tarım işletmelerini devam ettirebilmede ciddi sıkıntılar yaşatırken, çiftçilik, tarım veya hayvancılıkla iştigal etmek isteyen gençlerde de soru işaretleri yaratmaktadır.

Oysa çiftçilik, tarım ve hayvancılık özellikle kırsal bölgelerde önemli bir istihdam potansiyeli oluşturma potansiyeline sahip olduğu gibi aynı zamanda kırsaldan kente gerçekleşen göçü tersine çevirebilecek ve kalkınmanın ülke sathına yayılmasına öncülük edebilecek sektörlerdendir. Bu nedenle Ziraat Bankası başta olmak üzere, KOSGEB ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının destekleriyle faizsiz çiftçi kredileri tüm çiftçilerin kullanımına sunulmuştur.

Ayrıca genç çiftçilerin cesaretlendirilmesi ve sektöre teşvik için 30000 TL’ye varan hibeler tanımlanmıştır. 18 – 40 yaş arası çiftçilerin yararlanabileceği bu hibeler tamamen geri ödemesiz ve faizsiz desteklerdir. Devlet destekli hibe ve faizsiz kredilerden faydalanmak için projelendirme esastır.

Bitkisel üretim projeleri, kültür mantarı projeleri, süs bitkisi üretim projeleri, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği projeleri, kuluçka ve kanatlı hayvancılık projeleri, tıbbi bitki yetiştiriciliği projeleri, arıcılık ve bal üretimi projeleri, ipekböceği ve ipek üretimi projeleri hibe ve faizsiz kredi kullanımına uygun projelerden bazılarıdır.

Devlet destekli hibe ve faizsiz krediler aracılığıyla çiftçilere sağlanacak olan destek kapsamında mazot ve gübre desteği, toprak ve tarım arazileri analizleri desteği, sertifikalı tohum, fide ve fidan desteği, organik tarım uygulamaları destekleri, çiftçi üretim ve yatırım desteği, kırsal kalkındırma desteği sayılabilir. Çiftçilik destek programlarından yararlanabilmenin diğer bir ön şartı kırsal alanlarda ikamet ediyor olmaktır.

Hibe ve faizsiz kredi için başvurular, ikamet ettiğiniz bölgedeki Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinden yapılabilmektedir. Ziraat Bankası aracılığıyla kullandırılan 180000 TL’ye kadar kredi de program kapsamındaki desteklerdendir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir