Kredi notlarının belirlenmesinde Findeks’in uyguladığı kredi derecelendirme yöntemi kullanılır. Amaç, kredi verilmesi beklen kişilerin kredi ödemelerini hangi risk düzeylerinde yapacaklarını belirlemeye amaçlanır. Bankaların sunduğu ürünlerin hangilerini kullanabileceğini belirlemiştir.

Kredi notları nasıl sınıflandırır?

Puanlamanın yapılmasında 0’dan 1900 rakamları arasında belirlenen renklerle puanlama yapılmıştır.

En tehlikeli belirlenen kredi düzeyi kırmızı renkle belirlenir. Bankalar tarafından kırmızı renk düzeyiyle gösterilen kişiler çok riskli olarak belirlenir. Bu sınıflandırmanın yapıldığı kişiler geçmişlerinde bankalar tarafından icra süreci yaşamış kimselerdir.

Bankalara göre değişiklik gösterse de bankaların genel talep ettiği notu 1500 alt limitidir. Kredi notunuzun belirlenme süreci uzun vadelidir. Bir anda belirlenme gibi bir durumla karşılaşılmaz. Kırmızı renk durumunda olan kişilerin kredi alma hakkı elde etmeleri kredi not durumunu yükseltmeleri beklenir.

Orta risk düzeyinde belirlenen kişiler sarı renkle ifade edilir. Bu grupta bulunan kişiler bankalar tarafından kredi verme konusunda şüpheyle yaklaştığı kişilerdir. Bankalar tarafından kredi vermek konusunda herhangi bir ikilem düşmeden en kolay kredi verilen grup yeşil risk grubunda değerlendirir. Puan aralığı 1400 ila 1900 arasında olan kişiler Findeks’in yeşil renk grubuna dahildir.

Findeks Kredi Notları Neden Önemlidir?

Borçlulara verilen kredi notları bankaların yürüttüğü önemli kredi göstergelerine dayanmaktadır. Borç veren, bankalar tarafından borçlanan faiz oranları üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu için olası en yüksek kredi derecesine sahip olmaya çalışırken, kredi kayıt bürosu, borçlunun finansal durumunu ve borç hizmet / geri ödeme kapasitesini dengeli ve objektif bir şekilde görmelidir.

Bir kredi notu, bir borçlunun bir kredi için onaylanıp onaylanacağına değil, aynı zamanda kredinin geri ödenmesi gereken faiz oranını da belirler. Bireyler kredilere yeni başlangıç ​​ve diğer masraflar için bağımlı olduklarından, bir kredinin reddedilmesinin bir felaketi büyüleyebileceğini ve yüksek bir faiz oranının geri ödemesinin çok daha zor olduğu anlamına gelir.

Bir borçlunun, yüksek kredi notuna sahip olmayı sürdürmesi için dikkatli davranması önemlidir. Kredi notları asla statik değildir, aslında en yeni verilere dayanılarak her zaman değişirler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir