Günümüzde insanlar çeşitli ihtiyaçları için Bankalardan kredi talep etmektedir. Bazı insanların gelirlerini belgeleyebildikleri (Maaş bordrosu, vergi levhası vb. ) gibi bazı insanların düzenli belgeleri olmadığından gelirlerinin belgeleyemezler. Ancak günümüzde artan rekabet koşullarından ve daha çok müşterilere kredi verebilmek gibi nedenlerden dolayı gelir belgesiz olarak bankaların müşterileri için hazırlamış olduğu gelir belgesiz kredi ürünü oluşturulmuştur. Bunun için müşteriler belirledikleri ödeme koşulları ve faiz oranları ile kredi kullanabilmektedir. Kredi ürünlerini kullanmak için yapılması gereken ilk şey talep edilen kredi ürünü belirlendikten sonra çekilecek olan bankanın şubeleri aracılığı ile krediye başvurmaktır.

Bankalara kredi başvurusu için her bankanın kendi özel koşulları olmakla beraber her kredi çeşidinin belirli şartları ve belgeleri bulunmaktadır. Banka müşterileri başvuru yapmak için şubelere başvurularında yanlarında bu evrakları bulundurmaları gerekmektedir. Ülkemizde faaliyette bulunan bankaların büyük bir kısmı ilk başvuru için istedikleri evrakların başında nüfus cüzdanı ve kredinin geri ödenmesi noktasında aylık gelirini gösteren belgenin bulunması gelmektedir. Bu belge kişinin çekmek istediği kredi miktarını belirlediği gibi aynı zamanda aylık kredi ödemelerini nasıl gerçekleştirebileceğini göstermektedir.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Gelir belgesiz kredi veren bankalar içerisinde düzenli bir bankacılık anlayışını kavramış, kredi notu risk seviyesinin üzerinde, vadeli mevduat, otomatik ödeme talimatı ve para transferleri gibi ürünleri kendi bankasından kullanan müşterilerine yine bankalar gelir belgesiz kredi kullandırmaktadır. Ülkemizde gelir belgesiz kredi veren 5 banka;

  • Akbank,
  • İş Bankası,
  • Şekerbank,
  • Garanti Bankası,
  • Denizbank

olup sektörde öncü bir rol oynamakta olup ihtiyaç kredileri adı altında belirli limite kadar kredi kullandırmaktadır.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankaların Şartları Nelerdir?

Artık bankalar çeşitli sebeplerden dolayı kredi çekebilecek durumda olmayan, kredi notu ve kara liste gibi kayıtlarda adının varlığından dolayı binlerce müşteriyi ellerinden kaçırdıkları için kendi hizmetlerinde zaman zaman esnetebilmektedir. Özellikle Bankalar maaş müşterilerinin birçoğundan gelir belgesi istememektedir. Her ay düzenli olarak müşterilerinin maaşı kendi bankasına yatan bankalar kredi geri ödeme noktasında sıkıntı yaşanmayacağı için çok rahatlıkla kredi verebilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir