Borsaya başlangıç aşamasında iseniz güçlü borsa yatırımı için bazı ipuçları size yardımcı olabilir. Yazımız teknik bilgiler yerine henüz başında olduğunuz borsa serüveninizde mantıklı adımlar atmanızı sağlayacak bilgilerden oluşacaktır. Borsayla yeni tanışacaklar için teknik bilgilerden önce bu tür ufuk açıcı yazılar daha faydalı olacaktır.

Zekiler Değil Doğru Analiz Edenler Kazanır

Borsada tutunabilmek için çok zeki olmanıza gerek yoktur. Akıllı olmak ile zeki olmak arasındaki farkı bilenler yaptıkları analizler ile kesinlikle doğru hisse senetlerini bulabileceklerdir. Öncelikle yapmanız gereken temel analiz ve teknik analiz hakkında bilgi edinerek bu tür analizlerin nasıl yapılacağını öğrenmek olmalı.

Teknik analiz pratik ve finansal bilgi birikimi gerektirse de sadece finans bültenlerini takip ederek dahi analiz yapabilmeniz mümkündür.İpucu: Öncelikle ekonomi ve finans haberlerini takip ederek ve gelişmeleri analiz ederek işe başlayın.

Yeni Başlıyorsanız Basit Düşünün

Yemek yapmayı bilmeyen biri iseniz işe internetten öğrendiğiniz kebap tarifleri ile işe başlamanız mantıksız olacaktır. Öncelikle seçmeniz gereken basit tariflerdir. Daha sonra mutfakta elde edeceğiniz el becerisi ve tecrübe sayesinde zamanla repertuarınız genişleyecektir. Borsaya girerken de internetten araştırdığınız yığınla bilgi içerisinde kaybolmamanız önemlidir. Bir hisse senedi düştüğünde öncelikle yapmanız gereken şirket ile ilgili geçmiş haberleri okumak olsun.

Geçmişe dönük bu haberleri okuyarak şirketin ne gibi olumsuz durumlardan etkilendiğini not alın. Aynı işlemi hissesi yükselen şirketler için de uygulayabilirsiniz. Bu yöntem ile borsa üzerinde yer alan şirketler ile ilgili öngörüleriniz gelişecektir. Şirket ve yatırım ürünlerinin ne gibi durumlarda olumsuz veya olumlu etkilendiğini öğrenebileceksiniz.

Doğru Kararı Vermek

İşleriniz yolunda giderken ve sürekli kazanırken her şey güzeldir. Ama unutmayın ki işler her zaman yolunda gitmeyecektir. Bu nedenle zamanı geldiğinden piyasadan çekilmek çok önemli bir unsurdur. Bu nedenle borsasında işlem yaptığınız ülkelerin istikrar durumunu ve politik olaylarını dikkatle takip etmek çok büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca sermayenizin tamamını tek bir hisseye yatırmaktan genel olarak kaçınmalısınız. Bu nedenle sermayenizi birden fazla hisse senedi üzerine mantıklı bir şekilde paylaştırmanız sizin yararınıza olacaktır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir