Para transferleri, bugün en fazla yapılan bankacılık işlemlerindendir. Bu para transferleri arasından da EFT, en çok yapılan para transferleri işlemlerindendir.

EFT nedir?

Açılımı, Elektronik Fon Transferi olan EFT, farklı bankalardaki hesaplar arasında para transferine olanak sağlamaktadır. Havale, aynı bankanın farkı hesapları arasında para transferine imkân sağlarken, EFT ise farklı bankalardaki hesaplar arasında yapılmaktadır.

Havaleden farklı olarak, EFT işlemi hemen yapılmamaktadır. Çünkü, havaleden farklı olarak EFT, Merkez Bankası’nın kontrolü altındadır. Bu yüzden, para transferinin yapılabilmesi için bu kurumdan onay alınması gerekmektedir.

EFT sadece şubeden mi yapılır?

Günümüzde EFT sadece şubelerden yapılmıyor. Gelişen teknoloji ile bugün EFT, mobil bankacılık, ATM ve internet üzerinden de yapılıyor. Sadece şubelerden bankacılık işlemlerinin yapıldığı zamanlarda, EFT sadece çalışma günlerinde çalışma saatleri arasında bankalarda yapılıyordu. Ancak, gelişen teknolojinin sağladığı kolaylık sayesinde, ATM, mobil bankacılık ve internet üzerinden de EFT yapılmakta. Bu durum, hafta sonu EFT yapılır mı sorusunu akıllara getiriyor?

Hafta sonu EFT yapılır mı?

Bugün, mobil bankacılık, ATM ve internet üzerinden bankalar EFT işlemlerini her zaman almaktadırlar. Ancak, para transferi belirli saatlerde yapılabilmektedir. Bunun nedeni de yukarıda bahsedildiği gibi EFT işlemlerinin Merkez Bankası kontrolünde olmasıdır. Mesai saatleri dışında Merkez Bankası kapalı olduğundan bankalar, EFT işlemlerinin onayını belirli saatlerin dışında yapamamaktadır. Örneğin, Cuma günü mesai saatinden sonra EFT işlemini yapan bir kişinin yaptığı EFT işleme alınıp, para transferi için Pazartesi günü beklenmektedir. Yani, EFT hemen yapılmamaktadır. Haftanın başlaması yani iş gününün başlaması beklenmektedir. Aynı şekilde, Cumartesi ve Pazar günü EFT yapan bir kişinin yaptığı EFT işleme alınıp, para transferi yapılmamaktadır. Para transferi için Pazartesi beklenmektedir. Dolayısıyla, hafta sonu EFT yapılır mı sorusunun cevabi “hayır”dır. Dolayısıyla hafta sonu EFT yapan banka da yoktur.

Ama zaman kazanmak için, Pazartesi gününden önce EFT işlemi online olarak yapılabilir. Pazartesi günü banka, işlem için askıda bekleyen para transferini hemen yapacaktır.

Resmi tatillerde EFT yapılır mı?

Hafta sonu yapılan EFT’nin onayının yapılacağı Pazartesi günü resmi tatilse, EFT’nin onaylanacağı gün Salı gününe sarkar. Çünkü, hafta sonu olduğu gibi, resmi tatillerde de EFT işlemi yapılamamaktadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir