Elimizdeki birikimleri değerlendirmek için bankalar çok farklı seçenekler sunmaktadır. İster döviz hesabı ister vadeli hesaplar, biraz daha geleceği düşünüyorsanız yatırım ve birikim fonları gibi çeşitli seçenekler arasından en karlısını seçmek ise oldukça zor. Ancak bunlar arasında vadeli mevduat hesabı seçeneği diğerlerine göre biraz daha garanti ve faiz oranı bakımından tatmin edici durmaktadır.

Vadeli mevduat hesabında iki seçenek bulunmaktadır. Vadeli hesap ve e-mevduat hesabı şeklinde iki seçeneği bulunan vadeli mevduat hesabında bu iki seçenek arasındaki fark ise faiz oranlarıdır. Bu farkları daha net görebilmek için iki hesap türünü de ayrı ayrı inceleyelim;

Klasik vadeli hesap biriktirdiğiniz paraları banka hesabı aracılığıyla saklama imkânı sağlayan ve bu sakladığınız para üzerinden de faiz getirisi sunan bir hesap türüdür. Örneklemek gerekirse senelik yüzde 10 faizden bir yıllığına bankaya yatırdığınız 1000 TL, vade sonunda 1.100 TL olarak size geri döner. Bu rakam vergiler düşülmemiş halidir. Banka size bu fazladan parayı vermek için sizin paranızı vade sonuna kadar işletir ve bir kazanç elde eder.

Bu kazançtan da size vadettiği faiz oranını verir. Vade süresini siz istediğiniz uzunlukta seçebilirsiniz. Ama vade süresince paranızı bankadan alamayacağınız için birikim yönlendirmenizi iyi yapmanız gerekmektedir. Bu hesap türünde hesabı açmanız için ilgili şubenize gidip bizzat parayı yatırmanız gereklidir ki şubeden yapılan her işlem masraf olarak sizlere geri dönmektedir. Bu da yatırımınızdan elde edeceğiniz faiz oranını ve karı düşürecektir.

E-mevduat hesabı ise bankanızın internet bankacılığı üzerinden oluşturacağınız bir e-mevduat hesabı ile birikimlerinizi yönlendirmenizi sağlar. Tabi burada herhangi bir şube, personel ve operasyon maliyeti bulunmadığından klasik vadeli hesaba nazaran e-mevduat hesabında kazandığınız para daha fazladır. Maliyeti az olduğu için faiz oranınız düşmez. E-mevduat hesabı klasik vadeli hesabın online olarak açılanıdır ki aralarındaki tek fark masraflar bu kadar fazla olmadığı için getirisi daha yüksek hesap türü e-mevduat hesabıdır. Bankanızın internet bankacılığı ve online hizmetlerine üye olarak siz de e-mevduat hesabı açabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir