Bankalar tarafından alınan ücretler arasında yer alan havale ve EFT, birçok kişinin aşina olduğu terimler arasındadır. Bu terimlerin ne olduğu, havale ve EFT ücreti almayan bankalar ile ilgili bütün bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

Havale Nedir?

Havale nedir diye soracak olursak cevabını şöyle söyleyebiliriz. Havale, banka müşterileri tarafından bir bankadan aynı bankaya para transferi yapılması işlemidir. Aynı bankalar arasındaki para transferini belirten havale işlemi, birçok kişinin kullanmış olduğu bir yöntemdir. Daha açık bir şekilde tabir edecek olursak, Ali beyin Akbank hesabından Elif hanımın Akbank hesabına para transferi yapmasına havale işlemi adı verilmektedir.

Havale yapabilmek için hesap numarası, IBAN numarası ve banka şubesi gibi bilgiler gerekmektedir. Gerçekleştirilen havale işlemlerinde, bankalar havale ücreti almaktadır. Bu ücret de bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Havale işlemlerinden alınan paraya, havale ücreti denilmektedir.

EFT Nedir?

EFT, Elektronik Fon Transferi olarak adlandırılmaktadır. Oldukça sık kullanılan EFT ise bir bankadan diğer bir bankaya yapılan para transferini ifade etmektedir. Yani Ali beyin Akbank hesabından Elif hanımın İş Bankası hesabına yapmış olduğu para transferi EFT’dir. Bu para transferlerinde de bankalar tarafından ücretlendirmeler yapılmaktadır. Bu da EFT ücreti olarak adlandırılmaktadır.

Havale Ve EFT Arasındaki Fark Nedir?

Havale ve EFT arasında oldukça bariz ve net bir fark bulunmaktadır. Havale aynı iki banka arasında gerçekleşirken, EFT farklı bankalar arasında yapılan para transferidir.

Havale Ve EFT Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir

Havale ve EFT ücreti alan bankalar olduğu gibi Havale ve EFT ücreti almayan bankalar da bulunmaktadır. Bu bankalar yapmış olduğunuz para transferlerinde herhangi bir şekilde ücret talep etmemektedir.

Havale ve EFT Ücreti Almayan Bankaları Şöyle Sıralayabiliriz;

  • Finansbank – Enpara
  • YapıKredi – Nuvo
  • CepteTEB – TEB
  • HSBC Advance
  • ING – Günlük Paket
  • Türkiye Finans
  • Ziraat Bankası

Belirtmiş olduğumuz bankaların, belirtmiş olduğumuz hesaplarından para transferi gerçekleştirdiğiniz takdirde havale ve EFT ücreti alınmamaktadır. Bazı özel durumlarda kullanmış olduğunuz bankanız da havale ya da EFT ücreti almayabilir. Kesin bilgi edinebilmek için bankanız ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir