Hibe kredisi, girişimci ruha sahip insanlar için önemli bir destek kapısıdır. İş fikri olan, fakat herhangi bir birikimi olmayan insanlara yardımcı olmak amaçlanmaktadır. Kosgep ve devletin ortak çalışmaları sonucunda kullanıma sunulan bu programda, girişimcilere belirli kriterler doğrultusunda destek veriliyor.

Hibe kredisi, faiz ve ödeme kolaylığı konusunda girişimcilere önemli avantajlar sağlamaktadır. En önemlisi, hiç kuşkusuz faizsiz ödeme ve vadesi uzun geri ödeme seçenekleridir. Bazı durumlarda geri ödemesiz kredi olanağı bile sunulmaktadır. Bu kredi, sadece yeni girişimcilere özgü bir hizmet değildir. Mevcut iş kolunu geliştirmek isteyen, herhangi bir işletme de bu hizmetten faydalanabilir.

Devletler, ülkelerinin kalkınması adına girişimcilere yönelik olarak birçok teşvik planı öne sürmektedir. Bu teşvikler ülkenin ekonomik ve finansal olarak büyümesine, işçi istihdamının artmasına, yatırımlara ve aynı zamanda girişimcilerin ve ülkenin kalkınmasına oldukça çok fayda sağlamaktadır. Bu teşvikler sayesinde yatırımlar artarak ülkenin ihtiyacı olan ham madde ve işçi ihtiyacı karşılanmaktadır. Genellikle yatırımcılar teşvik oranına göre bölgelere iş akımı sağlamaktadır. Bu iş akımları istihdam oluşturarak işsizlik oranını azaltmaktadır ayrıca devlette almış olduğu vergiler sayesinde ekonomisini güçlendirmektedir. Devlet ise bu sebeplerden dolayı yatırımcı ve girişimcilere yönelik olarak pek çok hibe desteği sunmaktadır.

Bankalar da bu hibeye destek olmak amacıyla birçok kredi paketi hazırlayarak piyasaya sunmuştur.  Bu paketlere uygulanan faiz oranları oldukça düşük olmakta hatta hiç faiz uygulanmamaktadır. Bunun yanı sıra sağlanan kredi paketlerinde vade seçenekleri de oldukça uzundur. Bu ise yatırımcı ve girişimcilerin almış oldukları sıcak parayı uzun sürede ödeme imkânı sağlamaktadır.

HİBE KREDİ NEDİR?

Hibe, devlet destekli olarak gerek kamu kuruluşlarına gerek özel işletmelere gerek vakıflara gerekse yatırımcı ve girişimcilere sağlanan karşılıksız paradır. Hibenin kelime anlamı ise karşılıksız verme ve bağışlamadır. Hibe aynı zamanda taşınır ya da taşınmaz bir malın, paranın ya da mülkiyetin geri ödeme beklenmeksizin ve bedel alınmaksızın teşvik olarak karşı tarafa verilmesidir.

Hibe kredisi nasıl alınır? sorusunun cevabı ise şu şekilde ;

Kosgep hibe kredisi desteği almak isteyen girişimciler, öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlamaları gerekmektedir. Girişimcilik eğitimlerin illere göre tablosu ve başvuru tarihlerine, Kosgep’e ait resmi siteden ulaşabilirsiniz. Bu kurslara kabul edilmeden önce, bir ön değerlendirmeden geçeceğinizi belirtmemizde fayda var. Bu yüzden mantıklı ve önü açık bir iş fikrinizin olması gerekiyor.

HİBE KREDİ VEREN BANKALAR HANGİLERİDİR ?

Hibenin devlet desteği ile verilmesinden sonra bankalar da ön plana çıkarak neredeyse hibe niteliğinde iş kurma kredisi adı altında paketler çıkartmışlardır. Ülkemizde de girişimci ve yatırımcıların çoğu yeni iş kurma veya hizmet vermek için banka kredisine başvurmaktadır. Bankalardan iş kurma kredisi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi faiz oranlarıdır. Ana paranın yanında eklenen faizin maddi olarak sizi zorlamaması ve ödenebilir halde olması sizlere fayda sağlayacaktır. Bundan dolayı iş kurma kredisi almadan önce bu paketleri sağlayan tüm bankalar ile birebir görüşmenizi tavsiye ederiz.

İŞ KURMA KREDİSİ VERENK BANKALAR 

 • Halk Bankası: Kuracağınız işin niteliğine göre düşük faiz oranları ve yüksek vade ile kredi imkânı sağlamaktadır.
 • Ziraat Bankası: Ziraat Bankası tarafından genellikle tarım ve hayvancılık alanından çok uygun iş kurma kredilerine sahip olabilirsiniz.
 • İş Bankası: Yeni iş kuracakların acil nakit ihtiyacını gidermek amacıyla 60 aya kadar vade seçeneği ve düşük faiz oranı ile iş kurma kredisi olanağı sağlamaktadır.
 • Yapı Kredi Bankası: İş kuracak kişilerin sermaye ihtiyaçlarını karşılamak adına 36 ay vade ve düşük faiz oranın yanında 3 ayda 1 ödeme imkânı sunmaktadır.
 • Finansbank: Yatırımcı ve girişimleri desteklemek amacıyla düşük faiz ve yüksek vade oranında kredi sağlamaktadır. Aynı zamanda kadın girişimcilere yönelik olarak faiz ve vade oranları değişiklik göstermektedir.
 • TEB: İş kurma kredisi adı altında yatırımcı ve girişimcilere yönelik olarak hem sermaye sağlamakta hem de eğitim vermektedir.
 • Garanti Bankası: İş kurma kredisi almak için gerekli şartları sağladığınız takdirde yatırım fonundan almış olduğu destekle sizlere çok cazip kredi imkânı sağlamaktadır.

HİBE KREDİ ŞARTLARI NELERDİR ?

Hibe kredisi elde etmek istiyorsanız belirli başlı bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Bu şartların en önemlisi ise hibe almak amacıyla yatırımcı ve girişimcilerin sunacağı iş planlarıdır. Devletin girişimcilere ve yatırımcılara sağlayacağı hibe desteğinde en çok önem verdiği hususlardan birisi işçi istihdamı ile vergi kazançlarıdır. Bunları göz önünde bulundurarak iş planlarını özenle seçmektedir.

Hibe kredisi almak isteyenler için oluşturulan şartların en önemlileri şunlardır;

 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olmak
 • Daha önce devlet tarafından verilen hibe ve hibe kredilerini kullanmamış olmak

KİMLER HİBE KREDİSİ ALABİLİR?

Ülkemizde pek çok girişimci ve yatırımcı bulunmaktadır. Sizlerde bu girişimci ve yatırımcılar arasında yerinizi almak istiyorsanız öncelikle piyasayı iyi analiz etmeniz gerekmektedir. İş yapacağınız sektörde faaliyet gösteren firmalar açısından rekabet oluşturmak istiyorsanız daha iyisini yapmanız gerekmektedir. Bundan dolayı rakip firmaları iyi bir şekilde incelemeniz sizlere büyük avantaj sağlayacaktır. Devlet istihdam ve vergi sağlayacak çoğu işletmeye destek kredisi sağlamaktadır. Sizlerinde bir iş planınız ve fikriniz varsa bu hibeden faydalanabilirsiniz. Sağlanan hibe kredileri genel olarak 50 bin ile 100 TL arasındadır. Bu ise sizin kuracağınız iş sermayesi için oldukça önemli bir rakamdır. Hibe kredisinden faydalanmak istiyorsanız aşağıda belirttiğimiz özelliklere oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Hibe kredisi almanızı kolaylaştıracak yöntemler şunlardır;

 • Girişimcilik ve eğitim programlarında sertifika sahibi olmak (Bu sizlere avantaj sağlayacaktır.)
 • İş palanı hazırlayarak KOSGEB komisyonuna kurmak ve onay almak
 • Kömür, linyit, mermer, bakır, doğalgaz, petrol ve çinko gibi yer altı madenlerini işletecek bir girişimde veya yatırımcılıkta bulunmak
 • Gıda, tekstil, seramik, metal, demir, elektrikli aletler gibi ürünlerin imalatını yapacak bir iş yeri açma girişiminde bulunmak,
 • Elektrik ve gar gibi enerji kaynağı dağıtımı yapan bir iş sektöründe girişimcilik ya da yatırım yapmak
 • Taşıt, konut, yolcu taşıma, ulaştırma ve depolama gibi alanlarda yapacağınız girişim ve yatırımcılık

GERİ ÖDEMESİZ HİBE KREDİLER NELERDİR ?

İş kurmak için yeni girişim yapanların ya da kurmuş oldukları iş yerlerini büyütmek ve geliştirmek isteyenler için en büyük problemlerden birisi acil para ihtiyacıdır. Bu para ihtiyacınızı karşılamanız için ise birkaç yol vardır. Bunlardan birisi bankalar tarafından sağlanan kredi paketlerini değerlendirmek diğeri ise hibe kredisi almaktır. Bu hususta ön plana çıkan iki adet çeşit yer almaktadır.

 1. Devlet tarafından sağlanan geri ödemesiz hibe kredisi,
 2. Esnaf odalarından girişimci ve yatırımcılara sağlanan uzun vadeli ve düşük faizli kredi seçeneği
 3. Bankalar tarafından sunulan KOBİ kredi paketleri

Yukarıda belirtmiş olduğumuz kredi çeşitleri en çok tercih edilen kredi çeşitleridir.  Bu kredilerin geri ödeme seçenekleri krediyi veren kuruma göre değişiklik göstermektedir. Fakat devlet tarafından teşvik amacıyla sizlere sağlanan kredilerde geri ödeme istenilmemektedir. Hibe kredinin miktarı ise sizlerin sunmuş olduğu iş planlarının geliştirilmesine ve büyüklüğüne göre belirlenmektedir. Hibe krediye şartlarını yerine getiren herkes sahip olabilir. Hibe kredi devlet tarafından KOSGEB aracılığıyla sağlanmaktadır. Desteklerin bir kısmında geri ödenme istenmezken bir kısmına ise düşük faiz ve uzun vade seçeneği uygulanmaktadır. Sizlerde devletten alacağınız geri ödemesiz hibe kredisi desteğiyle iş yerinizi açabilir ya da mevcut bulunan iş yerinizi büyütebilirsiniz.

DEVLET DESTEKLİ HİBE KREDİR NEDİR VE ŞARTLARI NELERDİR ?

Devlet destekli ve geri ödemesiz hibe kredisi istiyorsanız ilk olarak KOSGEB tarafından belirlenen bazı koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.  Bu koşulları gerçekleştirdiğiniz takdir de devlet tarafından sizlere 50 bin TL ile 100 bin TL arasında geri ödemesiz olarak hibe desteği sağlanmaktadır. Fakat sağlanan bu destek ile yapmış olduğunuz tüm harcamaların belgelendirilmesi gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde yapılan araştırmalarda sağlanan hibeyi iş yeriniz için değil de kendi çıkarlarınız tarafından kullanmak hakkınızda yasal sürecin başlatılmasına neden olabilir. Devlet destekli hibe kredi şartları şunlardır;

 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Hibe kredisinden faydalanacağınız işletmenize ait projeyi KOSGEB’e sunmak ve onay işlemini tamamlamak
 • Hibe Kredisi kullanacağınız harcamalarını ayrıntılı olarak raporlandırmak
 • Kredi notunuzun ve kredi sicilinizin temiz olması

Yukarıda belirtmiş olduğumuz koşulları yerine getirdiğiniz takdirde devlet tarafından sağlanan geri ödemesiz ya da düşük faiz ve yüksek vade oranlı kredileri rahatça temin edebilirsiniz.

Uygulamalı girişimcilik eğitiminizi başarılı bir şekilde bitirmenizin ardından, projenize ait iş planınızı oluşturmalısınız. Hibe kredisinden faydalanmak için, açmayı düşündüğünüz işletmeye dair planınızı detaylı bir şekilde sunmanız gerekiyor.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir