Hisse senedi, şirketlerin sahip oldukları hisselerin küçük parçalar şeklinde satıldıkları senetlerdir. Senet aynı zamanda, borsada alınıp satılan pay ve fonların da ifadesidir. Bankaların, özel finans kuruluşlarının vasıtası ile hesap açtırıp hisse senedi alımı, satımı yapılabilir. Senetler düştüğünde alım, yükseldiğinde ise satım yapılarak kazanç sağlamak mümkündür.

Yatırım aracı olarak tercih edilen araçların başında gelen hisse senetleri, uzun veya kısa vadeli yatırımlarda kişiye kazanç getirirler. Elinizdeki para ölçüsünde senet alımını gerçekleştirip, fiyat yükseldiğinde senetlerinizi satarak kâra geçebilirsiniz.

Doğru Yatırımın İpuçları

Hisse senedi almaya başlarken deneme hesaplarından, kurs, seminer ve eğitim kitaplarından faydalanıp doğru yatırım taktiklerini öğrenebilir, deneyim kazanabilirsiniz. Aracı bir kurum seçip, kendinize yatırım hesabı açtırdıktan sonra, hesaba para yatırarak alım satım işlemlerine başlamanız mümkün.

Doğru senetleri seçmek ve kazanmak için piyasayı iyi analiz etmek gerekir. Ayrıca kazançlı yatırım yapmak için kendi fikirlerinizi belirlemeli, gündemi takip edip gelişmeleri öngörebilmeli, risk analizi yapabilmelisiniz.

Yatırımda Kaçınılması Gerekenler

Uzun vadede kazanç elde etmek için büyük şirketlerin hisse senetleri doğru seçenek olabilir. Ya da Forex piyasasında günlük, kısa vadeli yatırımlar ile kazanç sağlayabilirsiniz. Tüyoları fazla ciddiye almadan kendi portföyünüzü oluşturarak, hırs yerine mantıklı ve istikrarlı davranarak, risk almaktan ve hata yapmaktan çekinmeyerek, tek bir hisse senedine bağlı kalmadan mümkün mertebe esnek davranarak, şirketleri ve hisse senedi fonlarını araştırıp harekete geçerek, aracı kurum seçecekseniz SPK’ya kayıtlı olmasına dikkat ederek,  ani kararlar vermeyerek, iyice araştırıp hareket ederek, kayıplarda bir süre soluklanmayı unutmayarak, doğru yatırımlar yapabilir, hisse senetleri ile gelir elde edebilirsiniz.

Acemi olmayan yatırımcı, yaşadığı kayıplarda soluklanır ve gözlem yapar. Doğru anı bekleyerek kaybını telafi etmenin yollarını arar. Sıkı takip de hisse senedi fonlarının olmazsa olmazıdır. Yakın zamanda şirketin bir ihalesi varsa, bu fonların yükseleceği anlamına gelebilir. Dolayısıyla da araştırmacı olmak gerekir. Sırf yükseliyor diye bir hisse senedini almak, ileride zarara sebep olabilir. Araştırmak ve bilgi sahibi olmak, en doğru yatırım yöntemidir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir