Hisse senedin yatırım yapabilmek için bazı bilgi birikimlerine sahip olmak gerekir. Dünya ekonomisini, hisse senedi almayı düşündüğünüz ürün ya da hizmetin piyasa durumunu, Kazanç durumunu, şirketin performans değerleri gibi bilgileri edinmek adına kapsamlı bir araştırma yapılması gerekmektedir. Peki, Hisse senedi nedir? Hisse Fiyatları nasıl belirlenir? Bu soruların cevaplarını hep birlikte inceleyelim.

Hisse Senedi Nedir?

Sermaye şirketlerinin ortaklıkları belirlemek ve payları göstermek amacıyla kullandığı kıymetli evrak ve belgeler olarak adlandırılır. Borsa iznine sahip hisse senetleri bir kısmı devredile bilinir ya da satılabilir. Hisse senetleri satılmak adına sunulan değerlerinin dışında; muhasebe değeri olarak da adlandırılan defter bedeli ve şirketin pazarda sahip olduğu ünvanına göre sahi olduğu piyasa değeri vardır. Bu değerler ile ilgili iyi araştırma yapılmalı ve hisse senedi alımlarında bu bilgilere dikkat edilmelidir.

Hisse Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Ödenmiş sermaye şirketin hisse senedi fiyatları belirlenirken kullanılan en önemli etmenlerden biridir. Bu koşul göre hisse senetlerin fiyatları birbirinden farklı fiyatlar gösterebilir. Örneğin, büyük ölçekli bir şirketin hisse senedinin daha yüksek fiyatlara sahip olmasını beklerken, ödenmiş sermaye şirketi olmasında dolayı küçük ölçekli şirketin hisse senedi daha yüksek fiyatlara sahip olabilir.

Yatırımcılar gelecek vaat eden firmaları araştırarak hisse sendi alımı yaparlar. Bu da hisse senedine olan arz ve talep dengesini değiştireceği için, isse senedi alımlarında fiyatların yükselmesi görülebilir. Talebin azalmasıyla hisse senedi fiyatları tekrar düşüş yaşayarak ileri deki hisse senedi fiyatlarını oluşturacaktır.

Faiz oranları da hisse senedi fiyatlarının belirlenmesinde önemli i noktadadır. Çünkü artan faiz oranları, hisse senedi alımlarını azaltarak, şirketin karlılığını düşürecektir. Faizlerin düştüğünü gören yatırımcılar, yatırımlarını dövizlere yönlendirerek dengeyi sağlamaya çalışabilirler. Tam teri durumda da faizlerin düşüşüyle piyasa da ekonomik büyüme gerçekleşeceğinden dolayı tekrar hisse senetlerine yatırım yapabilirler.

Piyasadaki bu değişiklikler bora sektörünü oluşturmuştur. Ödenmiş sermaye, arz ve talep dengesi, faiz oranları gibi birçok konu ön görülerek bora dikkatlice gözlemlenmeli ve değişen hisse senedi fiyatlarına uygun olarak hareket edilmelidir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir