Her devletin, alacaklıların veya vereceklilerin borçlulara borç tahakkukları için dava açabileceği zamanı ifade eden sınırlamalar tüzüğü olarak adlandırılan kanunlar vardır. Devletlerin çoğunda borca ​​yapılan son ödeme yapıldıktan 4-6 yıl sonra gelirler.

Sınırlamalar tüzüğünün dışında kalan bir borca ​​zamanaşımı borcu denir. Alacaklılar, bir borcun sınırlamalar tüzüğünü geçtikten sonra toplamaya çalışamazlar. Dava açamazlar, ancak yine de borcunu tahsil etmeye çalışabilirler.

Eski hesabının kredinizi etkileyebileceği tek senet, dava edilip tahsilatçıya karşı bir karara varmanızdır. Yeni yargının kendi yıllık raporlama dönemi olacaktır. Bir kararla karşı karşıya olup olmadığınızı görmek için ücretsiz yıllık kredi raporlarınızı alabilirsiniz.

Sınırlamalar tüzüğü sona erdiğinde borcunuzdan dolayı dava açılmayacağınız anlamına mı geliyor?

Bazı alacaklılar çok eski borçları satın alan ve satın almaya çalışan şirketler – hala borçluları takip ediyor ve hatta mahkemeye çıkarıyor. Eski borçlar için dava edilen çoğu borç alanının mahkemeye çıkmaması gerektiğini ve hâkim, bir borçluya kendi bankasında sahip olduğu paraya erişim gibi ilave toplama yetkileri verebilecek bir varsayılan karar yayınlayacağını biliyorlar.

Bunu önlemek için borç alanın yapması gereken her şey, mahkemede belirlenen zamanda görünür ve borcun zamanın daraltılmış olduğunu açıklar. Eğer bu doğruysa, dava reddedilecektir. Bu faturalardan birisi ödenmemiş olsa bile, 7,5 yıl geçtikten sonra rapor edilemez.

Çok eski bir borç hakkında

  1. Borç tahsilatçısından borcu size yazılı olarak bildirmesini isteyin. Bu, yasalar uyarınca, sormasa bile gereklidir. Ancak, ilk telefon konuşmasını asgari seviyede tutarak, daha sonra size zarar verebilecek bir şey söylemeyi veya yapmayı önleyebilirsiniz.
  2. Borcu yazılı olarak bildirecekseniz, borcunuzu doğrulamak için 30 gününüz var demektir. İsteğinizi sertifikalı bir mektupla toplayıcıya gönderin ve onlardan sadece borcunuzu onaylamalarını isteyin. İsteğiniz için bir sebep vermek zorunda değilsiniz.
  3. Dilekçenizin yanıtını beklerken, bir tüketici hukuku avukatına başvurarak borcun sınırlama tüzüğünü onaylayın. (Borç tahsildarlarına karşı davalarda düzenli olarak tüketiciyi temsil eden tüketici hukuku avukatları genellikle ücretsiz danışma hizmeti vermektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir