İcra Takibi Nedir?

İcra takibi, borçlunun borcunu herhangi bir sebeple ifa etmemesi halinde alacaklının bu borcu devlet gücü ile tahsil etmek üzere İcra Müdürlüğü nezdinde başlattığı takiptir. İcra ilamlı ve ilamsız olmak üzere iki türe ayrılır. İlamlı icra bir mahkeme kararına dayanılarak başlatılan icra türüdür.

İlamsız icra ise ortada bir mahkeme kararı bulunmaksızın para ve teminat alacaklarının tahsili için başlatılabilecek icra türüdür. Ek olarak para veya teminat niteliğinde olmasa da, kiralanan bir taşınmazın tahliyesi de icra müdürlüğünden ilamsız icra yolu ile istenebilir.

Pek çok birey günümüz yaşam koşulları içerisinde ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ya kredi kartı kullanmakta ya da bankalardan kredi çekmektedir. Ancak bilinçsiz ve yanlış miktarlarda çekilen krediler bir süre sonra ödenme konusunda problemler yaratabilmektedir. Bu durumda ise tüketici borcunu ödeyememekte ve borç hattın yasal takip başlatılmakta, hatta bu durum zaman içerisinde icraya kadar gidebilmektedir. Bu noktada ise bireylerin en çok merak ettikleri sorulardan bir tanesi, icra takipte olan kredi borcu yapılandırılabilir mi olmaktadır.

İdari Takip Aşamasında Yapılandırma Sağlanmakta

Bankalardan yapılan resmi açıklamalar ve bu konuda finans uzmanlarının da araştırmaları doğrultusunda, icra takipte olan kredi borçlarının yapılandırılabildiği ortaya çıkmış durumdadır. ancak bireylerin icra takipte olan borcunu yapılandırmadan önce yasal takip sürecinde olup olmadığını araştırmalarında fayda bulunmaktadır.

Borç eğer yasal takip sürecine geçtiyse, yapılandırma süreci zorlaşabilmektedir. Bu nedenle bireyler borcun 90 günlük idari takip sürecinde gerekli işlemleri yerine getirerek, ödeyebilecekleri tutar doğrultusunda borçlarını yapılandırabilmektedirler. Bu durumun sağlanması kişinin kredi notu noktasında da büyük önem taşımaktadır.

Avukat Ya Da Borçlu İle Uzlaşmak Önemli

Kredi borcunu icra takip süreci içerisinde yapılandırma noktasında borçlu olunan kişi ya da avukat ile uzlaşma sağlanması son derece önemlidir. Her ne kadar idari takip süreci içerisinde yapılandırma söz konusu ise de eğer borç sahibi uzlaşmayı kabul etmezse, yapılandırmanın oluşturulması mümkün gözükmemektedir.

Kredi borcu yapılandırma noktasında her iki tarafında uzlaşması ve borcun ödeme planları yapılarak bölünmesi, kişinin finansal siciline de zarar gelmemesine olanak tanımaktadır. Yukarı da belirtilen tüm durumlar, bankaların oluşturduğu koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazı bankalar her ne olursa olsun icra sürecinde borç yapılandırmasını kabul etmemektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir