Araç satın alma süreçlerinde kredi sıklıkla kullanılıyor. Fakat araç sahibi olmak isteyenlerin büyük bir kısmı ikinci el araç piyasasını da yakından takip etmekte. Bu durum için bankaların 2. el taşıt kredisi ismini verdiği krediler bulunuyor. Fakat bu krediyi almak isteyen kişilerin bu krediyle ilgili bilmesi gereken bazı önemli detaylar mevcut.

Kredi Koşulları
İkinci el araç kredisi verilen bankaların belirlenmesi ve bu bankalarla görüşülmesi ikinci el araç kredisi nasıl alınır sorusunun cevap bulunabilecek en uygun yerdir. Her banka farklı şartlarla kredi vermesine rağmen bu kredileri almak için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar:
-Reşit olmak
-Belgelenebilecek gelir sahibi olmak
-Kredi taksidinin hane gelirinin belirli bir yüzdesinden düşük olması
-Bankanın istediği sigortaların yaptırılması olarak ifade edilir. Ayrıca bu koşulların dışında bazı evrakların da kredi başvurusu sırasında hazır bulundurulması gereklidir.

Kredi Başvurusu Yapılacak Arabanın Niteliği
Kredi başvurusu yapılacak aracın özellikleri de kredi verilmesi konusunda önemlidir. İkinci el arabaların yaşı bu niteliklerin en önemlisidir. Bankaların çoğu kredi alınacak arabalar için belirli bir yaş sınırı koymuşlardır. Bu nedenle on yaş veya daha yaşlı araba almak isteyen kişiler bankadan kredi alamamaktadır.

Kredinin Miktarı
İkinci el araçlar için kredi almayı düşünen kişilerin dikkat etmesi gereken bir önemli nokta da bankaların vereceği kredi miktarıdır. Bankalar ikinci el araç kredisi verirken aracın tamamını satın alacak miktarda kredi vermemektedir. Bunun yerine aracın fiyatının belirli bir yüzdesini belirleyerek bu miktarda krediyi müşterilerine sunarlar. Kredi sürecinde bankaya sorulacak 2. el araç kredisi yüzde kaç veriliyor sorusuna göre taşıt ödemesi için elde bir miktar para bulundurmak sürecin tamamlanması için büyük önem taşıyor.

Kredinin Vadesi
Araç kredisinin vadesi de satın alınacak ikinci el aracın niteliğine göre değişiklik gösterecektir. Daha kısa vadeli kredileri tercih edecek kişiler daha yüksek yaşa sahip otomobiller için kredi alabilirken çoğu banka için üst limit olan 48 ay vadeli taşıt kredisi alındığında ise araç yaşı konusunda kısıtlamalara gidilmektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir