İnşaat sektörü fonu, fon portföyü içerisinde %51’lik dilimin sürekli olarak belirli bir sektörü var ettiği ortaklıkların sektör fonunu ifade eder. Hisse senetleri, BIST üzerinden işleme tabi olan, inşaat, gayrimenkul ya da inşaat için malzeme üretimi ve satımı gibi sektörler içerisinde aktif olan ortaklıkların senetlerinden seçilen inşaat sektörü fonu, aynı zamanda esnektir.

İnşaat Sektörü Fonunun Farkı

İnşaat Sektörü Katılım Fonu, ülkemizde borsa ve Forex dışında yatırım yapan yatırımcıların tercih ettiği fonlardan birisidir. Diğer sektör fonlarına göre farkı ise şudur. İnşaat Sektörü Fonu, hisse senetlerini Borsa İstanbul sektörüne endekslemek yerine, borsada işlem altında olan ilgili sektörden ortakların hisse senetleri arasından seçim yapar.

Ülke ekonomisi için inşaat sektörünün önem arz ettiği ortadadır. Bu fon sayesinde de sektördeki gelişme ve beklentilerden yararlanılır. Yatırımcılar, büyüklükleri önemsenmeksizin diledikleri fonu alıp satabilirler. Buna göre yatırımcıların alım ve satımları uzman fon kadrosu tarafından yönetilir.

Yatırım Fonu Nedir?

Kuruluşların yönetmekte olduğu yatırım fonları, yatırımcılardan alınan paralardan, senet, bono, ters repo gibi piyasa araçlarından veya altın gibi madenlerden oluşur. Yatırımcılar, fonun karşılığı olan portföyün belli kısmını temsilen, bir pay satın alır ve fona katılırlar.

Yatırım fonları, üçüncü kişisel tarafından el konulmaz fonlardır ve mal varlıkları kurucularına ait değildir. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hareketleri takip edilen ve denetlenen fonların içerdiği menkul kıymetleri, Takasbank tarafından güvence altına almıştır.

Yatırım Fonu Çeşitleri

Yatırım fonu çeşitleri ise şöyledir: Tahvil ve bono fonu, hisse senedi fonu, sektör fonu, grup fonu, iştirak fonu, altın fonu, değişken fon, özel fon, garantili fon, serbest fon, karma fon, likit fon, diğer kıymetli madenler fonu, yabancı menkul kıymetler fonu… Her fonun belli bir stratejisi vardır.

Ayrıca fonların portföy yapıları, riskleri veya kazançları da aylık fon bülteni üzerinden takip edilebilmektedir. İnşaat sektörü fonu da yatırım fonlarından birisidir. Yatırım fonları sayesinde uzun vadede kazanç elde etmek mümkündür ve fonların nakde çevrilmesi olasıdır. Ayrıca yatırım fonları, vergi avantajı da sunarlar.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir