Ödeme zorluğu çekerek, kullanılan banka ürünlerini zamanında veya hiç ödeyemeyerek sicili bozulan kişiler kara liste kapsamında olur. Bankalar kendi paralarını riske atmamak için kara listede bulunan müşterilerine, ürünlerinden faydalanma şansı vermemektedir. Kişinin daha fazla borca sürüklenmemesi ve bankanın kendi çıkarları doğrultusunda bu politika benimsenmektedir.

Bankanın kişiye vermiş olduğu kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin, verilen süre zarfında ödenmemesi, geciktirilmesi gibi durumlarda banka yasal takip servisi tarafından tebligat ve ihtarlar sonucunda, kişiyi kara liste olarak nitelendirilen gruba dahil eder.

Kara liste olarak adlandırılan grupta yer alan müşterilerin kredi puanları ciddi oranda düşük olacaktır. Bu nedenle listede olan kişilerin müşterisi olduğu banka dahil, herhangi bir bankanın kredi ve kredi kartı hizmetlerinden faydalanması mümkün değildir.

Kara listeyim kredi çekebilir miyim? sorusunun cevabı maalesef olumsuz olacaktır. Kara listeden çıkmak için, ödemediğiniz kredi ürünlerini en kısa sürede kapatmak ve ödeme alışkanlığınızı düzeltmeniz gerekmektedir. Kredi kartlarınızı ve faturalarınızı 6-12 ay gibi süreç zarfında düzenli ödemeniz takdirde, kredi puanınızda gözle görülür bir artış yaşanacak. Bununla birlikte bankaların size bakış açısı da değişecektir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir