Teknolojinin gelişmesi birçok alanda yeniliklerin oluşmasına sebep olmuştur. Bu gelişmelerin insan hayatını olumlu yönde etkileyerek günlük yaşantı üzerinde yapılabilecek işlerin hızlı ve kolay olmasına imkân sağlamıştır. Teknoloji gerek zaman tasarrufu yönünden gerekse insanların günlük yaşamlarında yapması gereken işleri rahatça yapabilmeleri açısından büyük bir nimet olmuştur. Bu nimet banka sektöründe ise karşımıza Bankamatik (ATM) olarak çıkmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bankacılık sektörü de doğru orantı da atak yapmış ve günümüzde başta ATM olmak üzere Mobil bankacılık ve internet bankacılığı gibi pek çok kolaylığı sağlamıştır. Bu hususlarda bankalar müşterilerinin finansal ve ekonomik işlemlerini hızlı ve rahat bir şekilde halledebilmelerini amaç edinmişlerdir. Şehirlerin belirli noktalarına kurulan ve birçok kişiyi banka da sıra beklemekten kurtaran ATM’lerde bu kolaylıkların başında gelmektedir.

Bunun yanı sıra bankalar tarafından oluşturulan Mobil Bankacılık ve İnternet Bankacılığı da insanlar için elde edilemez kolaylık sağlamaktadır. Teknolojinin günümüzde bu denli gelişmesi gelecek çağlar için büyük bir umut vaat etmektedir. Sizlere bu yazımızda Bankamatik (ATM) Hakkında Bilinmesi Gerekenlerden bahsedeceğiz.

ATM Nedir? 

 ATM, İngilizce olan Automatic Teller Machine’nin kısaltılmış ismidir. Ülkemizde aynı zamanda Bankamatik olarak da adlandırılmaktadır. ATM’ler bankalar tarafından oluşturulan ve finansal ve ekonomik işlemlerin yapılmasını sağlayan otomatik vezne cihazlarıdır.

ATM ilk olarak Luther George Simciyan tarafından 1930 yılında Amerika Birleşik Devletinde üretilmiştir. Ülkemizde ise ilk ATM 1982 yılında İş Bankası tarafından Bankamatik ismi ile kurulmuştur. Bankamatik (ATM) üzerinden günlük hayatta yapabileceğiniz para çekme, para yatırma, EFT, Havale ve fatura ödeme gibi birçok ekonomik işleminizi gerçekleştirebilmeniz mümkündür.Sizlerde bir bankanın müşterisi iseniz bankanızın ATM’leri üzerinden işlemlerinizi kartlı ya da kartsız olmak üzere gerçekleştirmeniz mümkündür.

Hangi Bankalar ATM Kullanmakta?

Bankacılık sektöründe yaşanan rekabet nedeniyle günümüzde pek çok bankanın şehirlerde birden fazla ATM’si bulunduğunu söyleyebiliriz. Bankalar tarafından kurulan ATM’lerin asıl amacı müşterilerine yönelik hem daha iyi hizmet verebilmek hem de müşterileri artırma politikasına gitmektir. Sizler için ülkemizde En Çok ATM’ye Sahip 10 Bankayı listeledik;

İşte En Çok ATM’ye Sahip 10 Banka;

 • Ziraat Bankası
 • VakıfBank
 • Halk Bankası
 • İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Denizbank
 • ING BANK

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bankalar sizlerinde bileceği gibi ülkemizde en çok müşteri potansiyeline sahip bankalardır. Bu bankalar aynı zamanda ülkemizde en çok ATM’si bulunan banka özelliğini de taşımaktadır.

ATM Nerelerde Bulunur? 

ATM yerleri bankalar tarafından belirlenmektedir. Genellikle şubelerin bitişiğinde ve şubelerinden uzak noktalara yerleştirilmektedir. ATM’lerin yer tespitlerindeki asıl amaç müşterilerinin ulaşılabilirliğini sağlamaktır. Bu yüzden dolayı ATM’ler halkın yoğun olduğu bölgelerde ve banka şubelerinden uzak olan alanlarda kurulmaktadır. Bankalar tarafından tespit edilen ATM yerleri ya kamu kurum ve kuruluşlarına ya da özel mülke ait olmaktadır.

Kiralık ATM Yeri Nasıl Bildirilir? 

Özel mülkiyetiniz civarında herhangi bir banka şubesi ya da ATM’si bulunmuyor ve yaşadığınız yer hem işlek hem de nüfus olarak kalabalık bir yer ise bankalara rahatlıkla ATM alanı kiralayabilirsiniz. Eğer sizlerinde böyle bir düşüncesi var ise bankaların fiziki şubeleri aracılığı ile görüşerek ya da bankaların web adreslerinde bulunan Kiralık ATM Yeri Bildirme Formunu doldurarak bunu kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Boş arazinin yanı sıra dükkânınızın ya da evinizin önünün işlek caddeye bakması sonucunda da küçük bir kısmı banka ATM’lerine kiralayarak belirli düzeyde gelir elde edebilirsiniz.

 Kiralık ATM Yeri Kirası Ne Kadardır?

ATM yeri kirası ile ilgili olarak bankalar ile birebir görüşme yapmanız gerekmektedir. Bu kira tutarları mülkünüzün bulunmuş olduğu yerin işlekliği ve nüfus yoğunluğu ile alakalıdır. Eğer çok işlek ve nüfusun kalabalık olduğu bir noktada bulunuyor ve etrafınızda herhangi bir ATM ya da banka şubesi yok ise günümüz şartlarında bir ev kirası kadar tutar alabilmeniz mümkündür.

ATM Yeri Kirası Ne Kadar sorusunu kısaca cevaplamak gerekirse bu tamamen banka ve ATM’nin kiralanacağı yer ile alakalıdır ve tutarda buna göre belirlenmektedir.  

ATM Yeri Nasıl Kiralanır? 

Bankanız ile tüm koşullarda anlaşma sağlamış ve mülkiyetinizi ATM için kiralamak istiyorsanız geriye sadece sözleşme yapmanız kalmıştır. Bankalar ATM Yeri kiralama ile ilgili özel olarak ilgilenen departman oluşturmuş ve görevlendirme yapmışlardır. ATM yeri kiralama da prosedürler ve sözleşme her ne kadar karışık gibi gözükse de görevlendirilen kişiler bu hususta sizlere oldukça çok yardımcı olmaktadır. Yapılan sözleşmeler de ya da prosedürde kafanıza takılan bir nokta oluşmuş ise kesinlikle bir avukat aracılığıyla ya da banka tarafından görevlendirilen kişilerden detaylı bilgi almayı ihmal etmeyiniz. 

ATM Yeri Kiralayarak Para Kazanılır Mı?

Günümüz koşullarında banka ile yapacağınız sözleşmede mülkiyetinizi ATM yeri olarak kiraya verir iseniz sizlerde belirli bir tutarda kazanç sağlamış olursunuz. Yukarıda belirttiğimiz üzere bulunduğunuz nokta çok işlek ve nüfus olarak kalabalıksa küçük bir yer için 2+1 daire fiyatı kadar kira almanızda mümkündür. Bu tamamıyla sizlerin banka ile yapmış olduğunuz anlaşma neticesinde sonuçlanmaktadır. Bu yüzden dolayı sizlere kazancınıza dair herhangi bir bilgi verememekteyiz. 

Yerimi Birden Fazla ATM’ye Kiraya Verebilir Miyim? 

Bankalar aralarında yaptıkları anlaşma ile genellikle kuracakları ATM yerlerine birden fazla banka ile birlikte kurulum sağlamaktadırlar. Bu ise hem bankalar açısından hem müşteriler açısından oldukça çok avantaj içermektedir. Bankalar bu sayede kira parasını aralarında pay edebilmekte müşteriler ise herhangi bir sıkıntı olduğunda diğer bankanın ATM’sinden yararlanabilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı özel mülkiyetiniz içerisinde yer alan alanınızı birden fazla ATM’ye kiraya verebilirsiniz. Bu sayede hem daha fazla kira geliri elde etmiş olur hem de insanlar açısından daha kolay bir hizmete öncülük etmiş olursunuz.

Banka ATM’leri Özel Mi Yoksa Kamu Mülkiyetinde Mi Kurulur? 

Bankalar ATM’lerini genellikle kamu mülkleri üzerinde kurmaktadırlar. Bunun en büyük sebebi ise hem kamu personeli üzerinde yapılan anlaşmalar hem de ATM güvenliği açısındandır. Fakat eğer halkın işlek ve nüfusun yoğun olduğu müşteri rekabeti açısından kendilerine önem kazandıracak bir özel mülkiyet var ise burada özel mülk sahibi ile de kiralama sözleşmesi imzalayabilmektedirler. Bu sebeplerle bankalar ATM’leri hem özel hem de kamu mülkü üzerine kurabilmektedir.

Kiralık ATM Bildirme Formu Nasıl Doldurulur? 

Bankalar web siteleri üzerinde hem müşterilerine kolay bir hizmet verebilmek amacıyla kampanyalar yayınlamakta hem de müşterilerinin kendilerine yardımcı olabilmeleri adına bazı formlar yayınlamaktadır. Bu formların arasında ise Kiralık ATM Bildirme Formu’da yer almaktadır.

Kiralık ATM Bildirme Formu içerisinde yer alan adres bilgisini, harita lokasyonunu, kat sayısını, m2 kare ölçüsünü, cephe genişliğini, talep edilen kira tutarını, iskânı olup olmadığı ve fotoğraflarını eksiksiz bir biçimde doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz. Bankanı bu başvurunuz ile ilgili gerekli değerlendirmeleri yaparak tarafınıza bilgi aktarımı sağlamaktadır. İnternet sitesi yerine aynı bilgileri temin ederek bankaların fiziki şubelerinden de Kiralık ATM Yeri Bildirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sohbete katılın

8 yorum

 1. Ankara ili Yenimahalleye ilçesine bağlı Burç mahallesi karaballı caddesi üzerinde işlek olan merkezi bir bölgeye ATM bankamatik için uygun 3 adet işyeri bulunmaktadır.
  yaklaşık 2 km ye kadarki çevrede bankamatik ( ATM ) bulunmuyor. Yaşlı , engelli , vs vatadaşlar malesef yukarı çıkmak veya aşağı inmek zorunda kalmaktadır. en yakın ATM 2 km yakınında olup en az 2 durak yürümek zorunda kalıyorlar.
  ilginiz için şimdiden teşekkür ederim saygılar
  irtibat tel : 0554 142 39 54

 2. Barıştepe mahallesi akguvercin CAD no 7 A Yenimahalle Ankara adresinde 45 m kare dukkanimin var dukkanimin bir bölümünü atm ye kiralamak istiyorum

 3. GAZİOSMANPAŞA ORDU CADDESİ ÜZERİNDEKİ DÜKKANIMIZA 2 ADET ATM YERLEŞTİRMEK İSTİYORUZ…YANIMIZDAKİ DÜKKANDA ZİRAAT BANKASININ ATM LERİ 10 YIL BOYUNCA HİZMET VERDİ…DUKKAN SAHİBİ KENDİSİ İŞYERİ AÇACAĞI İÇİN SÖZLEŞMEYİ YENİLEMEDİ….CADDE ÇOK İŞLEK DURUMDADIR..

  İRTİBAT.. BÜLENT AYMAN – 0543 727 79 19

 4. Malatya Battalgazi Merkez İsmetiye Mahalesi Bölük Emin Sokak İş Merkezinde, zeminde, çift cepheli( 4 metre ve 7 metre)ticarethanedir.ATM için uygun olup insan yoğunluğu olan bölgededir. ATM için kiraya vermek istiyorum.

 5. istanbul silivri ilçesi turgut ozal bulvarı no 56 ana caddeüzeri belediye adliye iski hastane ve otogara yakın kiralık banka atm sine uygun kiralık yerim var
  tel. 05457403148

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir