Kara listede olanların öncelikle sicillerini temizlemeleri gerekmektedir. Bu durumdayken banka kredisi almanız mümkün değildir. Bu durumu yaşayan bazı insanlar bankadan kredi kartı alarak, kredi kartının nakit avans kısmından kredi ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Tabi kredi kartı vermek her bankanın kendine özgü bir uygulamasıdır.

Sicili Bozuk Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Bankaya olan borcunuzu birkaç ay geciktirdiğiniz takdirde banka sizi bozuk sicil kaydı ile cezalandırır. Bu sürede bankaya ödeme yapmazsanız hem kara listeden çıkma durumunuz zorlaşır hem de Kredi Kayıt Bürosu’nda bulunan sicil kaydınıza olumsuz olarak işlenmektedir.

Ülkemizde herhangi bir bankadan alınan kredi, bankanın verdiği sürede ödenmezse, Bankacılık Denetleme Kurumu tarafından denetlenen kara listeye girmiş olursunuz. Bu kurum tarafından denetlenen şahısların sicil kaydı her banka tarafından kontrol edilebilir. Hatta aldığınız diğer kredi kartları da görünmektedir.

Kara Listeden Çıkıp Kredi Almak İçin

Kara listeden çıkabilmek için öncelikle o bankaya olan borcunuzun tamamını ödemeniz gerekmektedir. Borcun tamamının ödenmesinden sonra başlayan süreyle toplam 5 yıl kara listede kalırsınız. Ödemenin üzerinden geçen 5 yıldan sonra yeniden bankalara kredi, kredi kartı başvurusu yapabilmektesiniz.

Bankaların kredi talep eden müşterisine yalnızca kara listede bulunmasından dolayı bir değerlendirme yapmadığını da bilmelisiniz. Bankanın sizi için yapacağı değerlendirme sırasında bakacağı kriterler;

  • Kredi, kredi kartı başvurusu yapan kişinin gelir-gider tablosu,
  • Kredi Kayıt Bürosu’ndaki notunuz,
  • Şu anki süreçte nerede çalıştığınız,
  • Eğitim durumunuz,
  • Oturduğunuz il ve ilin merkezi konumu,
  • Medeni haliniz ve çocuk sayısı,
  • Daha önce kefil olma durumunuz,
  • Önceki kredilerin ödeme periyotları,

Bu kriterler doğrultusunda banka size kredi, kredi kartı verebilmeyi tekrar gözden geçirir. Bazı bankalar kara listedeki şahıslara İpotekli Kredi uygulamasıyla kredi vermektedir. Tabi her bankadan göreceğiniz tepki aynı değildir. Saydığımız maddelerin hepsi kusursuz olsa dahi banka size ipotekli krediyi vermeyi reddedebilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir