Günümüzde oldukça zorlaşan durumlardan biri de bir ev sahibi olmak. Her geçen gün artan fiyatlar ile uzun yıllar birikim yapmadan bir ev almak, çoğu insan için imkansız hale gelmektedir. Bankalar bunun için de bizlere oldukça kolaylık sağlıyor ve konut kredisi veriyorlar.

Konut kredisi, ipotekli konut kredisi veya tutulu satış kredisi olarak ta bilinir. Konut kredisi, evin ipotek alınması şartı ile verilen bir kredi olup, ödemeler tamamlandığında ipotek kaldırılır. Peki, konut kredisine başvurmak için yerine getirmemiz gereken şartlar nelerdir?

İyi Bir Kredi Notuna Sahip Olmak

İyi seviyede bir kredi notuna sahip olmak, şüphesiz ki sizde aranan ilk şartlardan olacaktır. Kredi notu, kişinin bankalar ile geçmişinden ve ödemelerinden yola çıkılarak, çeşitli analizler sonucu ortaya çıkan sayısal bir ifadeniz.

Bu not, daha önceden kullandığınız kredilerin ödemelerine, kredi kartlarına yaptığınız ödemelere veya çek, senet işlemlerinize bağlı olarak yükselip azalır. İyi bir kredi notuna sahip olmadan, konut kredisi almanız mümkün değilmiş gibi gözüküyor çünkü bankalar düzenli ödeme yapan, zamanını geçirmeyen müşteriler ile çalışmak isterler.

Kredinin Taksitini Ödeyecek Gelire Sahip Olmak

Konut kredisi kullandıracak her banka, seçtiğiniz ev için bir ödeme planı çıkartır ve her ay ödeyeceğiniz tutarı belirler. Daha sonra sizin düzenli, aylık gelirinize bakılır. Sadece maaş değil, kira ve diğer gelirlerinizde hesaplanır. Bu gelire kişinin toplam geliri denir. Toplam gelirinize göre bu krediyi alıp, alamayacağınız belirlenir.

Peşinat

Konut kredisi alırken, almak istediğiniz evin tamamına kredi çekemezsiniz. Bankalara göre değişkenlik gösteren bu oran, %10 ila %25’ini peşinat olarak bankaya yatırmanızı gerektirir.

Seçtiğiniz Evin Özellikleri

Seçtiğiniz ev, bankalar tarafından teminat olarak tutulduğundan, bankalar bu evler için bazı özellikler ararlar. Gayrimenkuldeki bu özellikler değerleme yani eksper raporuyla belirlenir. Bu raporda binanın inşaat kalitesi, fiziki durumu, tamirat gerektirip gerektirmediği, bina özelliklerini veya tapu kaydı bulunur. Bunun sebebi ise, artık bazı bankaların eski, tamire ihtiyaç duyan binada bulunan evlere kredi vermemesidir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir