Konut kredisi, belirli şartları sağlayan evler için, önden belirli bir tutarı ödeyip, kredi şartlarını sağlayan müşterilere verilen bir kredidir. Konut kredisi genellikle yüksek miktarda paralar için verildiğinden geri ödemesi de faizlerle birlikte oldukça fazla oluyor.

Elinize belirli bir miktar para geçtiğinde, bu krediden kurtulmak ve kafanızı rahatlatmak isteyebilirsiniz. Bu noktada bilmeniz gereken ise konut kredisinde erken ödeme avantaj ve dezavantajlarının neler olduğudur.

Konut Kredisinde Erken Ödeme Avantajları

  • Krediyi kapatmak için yeterli miktarda para elinize geçtiyse, kredinizin geri kalanını ödeyerek hem her ay yaşanan maddi sıkıntıdan hem de manevi olarak üzerinizde oluşan baskıdan kurtulacağınız için, bir rahatlama yaşarsınız.
  • Her ay düzenli ödediğiniz kredinizin vadesi dolmadan krediyi kapatmanız, kredi notu adı verilen bankaların işlem yapmadan önce bakıp, sizin hakkınızda fikir aldıkları puanında artmasını sağlar.
  • Konut kredisini erken kapatmanın en önemli avantajı ise, kapattığınız aydan sonraki geriye kalan taksitlerin faizlerini ödemekten kurtulursunuz. Faizler kredinize yansıtılırken, ilk taksitleriniz de daha çoktur ve gitgide azalır. Bu sebeple kredinizi ne kadar erken kapatırsanız, o kadar karlı çıkarsınız.
  • O güne kadar ödediğiniz sigorta bedellerinin geri kalan kısmını başvurarak, geri alabilirsiniz.

Konut Kredisinde Erken Ödemenin Dezavantajları

  • Eğer çektiğiniz kredi çok uzun vadeli ise –ki genelde konut kredileri öyle olmaktadır, ve bu kredi taksitlerinin çoğunu ödediyseniz, geriye kalan taksitlerdeki faizler oldukça düşük olacağından, çok az bir miktar oynama olacaktır. Bu nedenle paranızı vadeli bir hesapta değerlendirirseniz, hemen hemen aynı avantajı yakalamış olursunuz.
  • Konut kredisi çekerken ödediğiniz yüksek komisyonlar ve masraflar nedeniyle, maddi olarak erken kapatmak sizin için avantajlı olmayacaktır.
  • Bazı bankalar, erken kapatılan konut kredileri için cezai işlem uygulayabilmektedir. Bunu iyice araştırmanız gerekir.

Konut kredisini erken kapatmanın avantajları ve dezavantajları neler kısaca sizler için listeledik. Bu noktadan sonra hangi konumdaysanız, kredinizi erken ödeyip ödemeyeceğinize, gerekli yardımları da alarak yaptığınız matematiksel analizler sonucunda sizin karar vermeniz gerekiyor.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir