Konut almak için yeterli paranız olmadığı durumlarda ilk aklınıza gelen bankadan konut kredisi almak oluyor. Kredi aldıktan sonra bankanın sizin için hazırlamış olduğu bir ödeme planı olacaktır.

Bu plan doğrultusunda ödemeler yapıldığında hiçbir sorun ile karşılaşılmamaktadır. Bankalardan alınan krediler sözleşmede yer alan kurallara uygun bir şekilde ödeme yapmak gerekiyor. Erken ödenen kredi ise bankanın faiz gelirini düşürdüğü gerekçesi ile %2 ve %3’lük yaptırımlar yapılabiliyordu. Önceki kanun bankaya bu hakkı verirken, yeni düzenlemeler ile bu durumun önüne geçiliyor.

Banka sözleşmede belirtilmeyen hiçbir şeyi talep edemiyor. Krediyi erken ödemenin cezası da bu şekilde ortadan kaldırılmış oluyor. Bu durum vatandaşın zor durumda kalmasını da önlemiş oluyor.

Konut Kredisini Erken Ödemenin Cezası Var Mı?

Kredi alındığında erken ödeme yapılması halinde kolaylıklar olması düşünülürken, eski kanuna göre konut kredisi erken ödenmesi halinde bankanın ceza olarak belirli oranda ek ödeme talebinde bulunması mümkün oluyordu.

Yeni düzenlemeler ise bu konuda konut kredisinin istenilen ve müsait olunan durumlarda  erken ödeme yapılması mümkün olacaktır.  Erken ödenen kredi,  ilk başta imzalanan sözleşmede belirtilmediği sürece hiçbir yaptırım uygulamasına imkan sağlamıyor.

Artık krediyi erken ödemenin cezası olmuyor denilebilir. Konut kredisi de olsa erken ödeme fırsatını sunabiliyor. Kredi kullanan kişiye de bu şekilde gereksiz yaptırım uygulanmasının önüne geçilebiliyor.

Konut Kredisini Erken Ödeyebilirsiniz

Kredi alan herkeste olduğu gibi siz de bir an önce bu borçtan kurtulmak isteyebilirsiniz. Bunun için de önceden uygulanan krediyi erken ödemenin cezası olması kredi kullanıcısını zor durumda bırakıyordu.

Artık krediyi erken ödemeniz halinde ek olarak ceza tutarı ödemenize gerek kalmıyor. Bankadan alınan konut kredisinde sözleşmeyi dikkatlice incelemek te size bu konuda yardımcı olacaktır.  Erken ödenen kredi işlemlerine karşı nasıl bir sorumluluğun olduğu sözleşmede mutlaka yer alacaktır.

Bu durumda konut kredinizi uygun olmanız halinde erken ödemenizin de imkanı bulunmaktadır. Kredi kullanıcısına oldukça kolaylık sağlamaktadır.  Konut kredisi aldığınız da ödeme planınız da yapacağınız değişikliğin size zarar sağlanamadı da bu krediyi rahatlıkla almanızı sağlayacaktır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir