Günümüzde teknolojinin ve sanayileşmenin gelişmesi ile birlikte iş olanakları da oldukça artış göstermiştir. Eskiden güçlüklerle ve fazla zamanda yapılan işler gelişen teknoloji ve sanayi ile birlikte insan gücü olmaksızın kısa sürede ve kolayca yapılmaktadır. Teknolojiden ve sanayileşmeden faydalanarak yeni bir iş hayatına atılmak isteyen ve iyi bir gelir kaynağı elde etmek isteyen pek çok kişi bulunmaktadır. Aynı zamanda farklı fabrikalarda çalışan ve düzensiz bir iş hayatına sahip kimseler ise kendi işinin patronu olmak istemektedir.  Kendi işini kurmak ve ticarete atılmak isteyen pek çok kişi için en büyük problemlerden birisi ise yeterli miktarda sermayeye sahip olmamaktır. Bu noktada devlet girişimci ve yatırımcılar için hem ülke ekonomisine katkı sağlamaları hem de işçi istihdamı oluşturmaları adına teşviklerde bulunmaktadır. Bu teşviklerin en önemlisi ise KOSGEB tarafından tanınan hibe desteğidir.

KOSGEB NEDİR ?

KOSGEB, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltılmış ismidir. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak 1990 yılından bu yana girişimci ve yatırımcılara yönelik olarak hizmet vermektedir. KOSGEB, ülkemizde gerek sosyal ihtiyaçların karşılanması gerekse ülke ekonomisinde yer alan orta ve küçük ölçekli işletmelerin büyümesini ve aynı zamanda işçi istihdamını artırmak amacıyla kurulmuştur. KOSGEB ile yeni iş yeri projenize destek alabileceğiniz gibi hali hazırda bulunan işletmenizin geliştirilmesi ya da büyütülmesi içine destek alabilirsiniz. KOSGEB, KOBİ’lerin birbirleriyle olan rekabet düzeylerini artırmak, ihracat oranlarını yükseltmek, işletmelerin kurumsallaşmasını sağlamak ve AR-GE gibi proje geliştirme yönünü kendisine amaç edinmiş olup ayrıca işletmelere sağladığı destek ile birlikte oldukça faydalı bir kurumdur. KOSGEB hibe ile birlikte aynı zamanda bankalar tarafından oluşturulan iş kurma paketleri gibi geri ödemeli kredi imkanı da sunmaktadır. Geri ödemeli bu paketlerde ödeme yaklaşık 1 yıl sonra başlamakta ve her 3 ayda bir ödeme alınmaktadır. Bu ödemeler ise 3 yıl sonra sona ermektedir.

KOSGEB HİBE KREDİ ŞARTLARI NELERDİR ?

Yeni bir fikirle iş yeri açmak veya mevcut olan işletmenizi büyütmek isteyenlerin ilk aklına gelen kurumlardan bir tanesi KOSGEB’tir. Hibe ve faizsiz kredi seçenekleri ile birlikte KOSGEB pek çok yatırımcı ve girişimciyi yeni iş yeri açmaları ve iş yerlerini geliştirmeleri anlamında desteklemektedir. Günümüzde birçok kişi KOSGEB hibe desteği almak istese de öncelikle belli başlı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. KOSGEB tarafından hibe ve kredi desteği almak istiyorsanız öncelikle istenilen bilgi ve belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim etmeniz gerekmektedir. Bu bilgi ve belgelerin yanı sıra 18 yaşını tamamlamanız ve Türkiye Sizler için KOSGEB hibe kredi şartlarının öne çıkan başlıklarını listeledik;

  1. KOSGEB Tarafından Sağlanan Eğitimlere Katılmak: Eğer bir girişimcilik faaliyetinde bulunmak istiyorsanız ilk olarak KOSGEB tarafından açılacak olan kursları takip etmeniz gerekmektedir. Bu kurslar ile sizlere uygulamalı olarak girişimcilik eğitimi verilmektedir. Bu eğitimler ücretsizdir ve ülkemizde tüm il ve belirli ilçelerde yapılmaktadır.  KOSGEB e ait web adresinden bulunmuş olduğunuz il ya da ilçeyi seçerek kurs olup olmadığını rahat ve hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.
  2. İşletmenizin Analizini ve Raporlamasını Yapmak: Hibe desteği almak isteyenler için çok önemli bir başlıktır. İşletmenizin diğer işletmelere nazaran farklı olması ya da üretime dayalı bir işletme olması sizlere büyük avantajlar sağlayacaktır. Bunun yanı sıra kuracağınız işletme pazarını iyi bir şekilde analiz etmek, rakip firmaları incelemek, tüketici arzını kontrol etmek, gelir ve gider hesabını iyi bir şekilde yapmak ve bunlar gibi raporları ayrıntılı bir şekilde başvurunuza eklemek hibe desteği almak için çok önemlidir.
  3. Üretim Yapmak Üzerine İşletme Açmak: KOSGEB tarafından en çok hibe desteği verilen işletmeler üretime yönelik işlem yapanlardır. Tekstil, maden, enerji, akaryakıt, gibi fabrikalaşarak yapacağınız işletmeler hem işçi istihdamı için hem de devlete ödenen vergi için KOSGEB’in vazgeçilmezleri arasındadır. Eğer bu tür bir işletme açma fikriniz var ise hiç çekinmeden KOSGEB üzerinden hibe desteği talebinde bulunabilirsiniz. Başvurunuz büyük oranda olumlu olarak sonuçlandırılacaktır.
  4. İşletmenize Yönelik Hibe ve Kredi Desteğinde Bulunmak: Eğitiminizi tamamladıktan sonra almış olduğunuz sertifika ve kuracağınız iş planı ile ilgili KOSGEB’e hibe ve kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bina ve dükkan tadilatı hariç olmak üzere giderlerinizin hepsini raporlayın daha sonra KOSGEB veri tabanına kendinizi ekleyin. KBS sisteminden Yeni Girişimcilik Destek Programını seçerek başvuru formunuzu doldurun ve çıkartın. Bu foruma ek olarak giderlerinizi ekleyin ve fiziki şube aracılığı ile başvuruda bulunun. Başvurunuz olumlu olarak sonuçlandıktan sonra belirtmiş olduğunuz giderler hesabınıza yatırılacaktır.

KOSGEB HİBE KREDİSİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR ?

Aklınızda planladığınız iş yerini kurmak istiyorsanız sizler girişimci sınıfında yer almaktasınız. Fakat mevcut bir iş yerinizi büyütmek ve geliştirmek istiyorsanız yatırımcı sınıfında yer almış olursunuz. KOSGEB tarafından destek almak için en önemli hususlardan birisi ise yatırımcı ya da girişimci sınıfında yer alıyor olmaktır. KOSGEB özellikle üretime dayalı işletmelere destek sağlamaktadır. Üretime dayalı bir sektöre atılarak projenizi KOSGEB’e sunmanız halinde rahatlıkla hibe ve faizsiz kredi desteklerinden faydalanabilirsiniz.

KOSGEB HİBE KREDİSİ KİMLERE VERİLİR ?

  1. KOSGEB tarafından verilen kurslara katılarak sertifika elde edenlere,
  2. KOSGEB tarafından üniversite içerisinde yapılan Genç Girişimci Programlarına katılarak mezun olanlara,
  3. İŞGEM içerisinde yer alan girişimci ve yatırımcıların 1 yıl içinde işletme kurmaları halinde hibe desteği verilmektedir.

KOSGEB HİBE KREDİSİNDEN PARA NASIL ALINIR ?

Belirtmiş olduğumuz tüm hususları yerine getirilerek KOSGEB üzerinden hibe desteği almaya hak kazanmış iseniz geriye sadece para almanız kalmıştır. KOSGEB tüm girişimci ve yatırımcılar için yapmış oldukları plan ve projelere göre farklı destekler ve hibeler uygulayabilmektedir. İşletmeniz olmaması halinde KOSGEB bu desteği sağlamamaktadır. Bunun için öncelikle bir işletmeye sahip olmanız ve  işletmenize ait giderlerini belgelemeniz gerekmektedir.

Tüm bu hususları sıralamak gerekirse öncelikle işletme kurmanız, KOSGEB veri tabanına kayıt olmanız, KOBİ işletmecisi iseniz bilgi dokümanı ve beyannamesi çıkartmanız daha sonrasından ise tüm bu bilgileri KOSGEB’e sunmanız gerekmektedir. Bu evrak ve bilgiler sayesinde başvurunuz değerlendirme aşamasını girerek kurula sevk edilecektir. Eğer başvurunuz kurulca olumlu olarak sonuçlandırıldı ise “Yeni Girişimci Desteği Taahhütnamesi” üzerinden anlaşma sağlanarak paranız hesabınıza yatırılıp sizlere destek verilecektir.

KOSGEB HİBE KREDİDEN GERİ ÖDEME NASIL ALINIR ?

KOSGEB hibesi yerine sizlere hibe kredisi sağlanmış ise yaklaşık olarak 1 sene geçtikten sonra her 3 ayda 1 taksit olmak kaydıyla ödeme yapmanız istenmektedir. Bu taksitler 3 yıl sürmektedir. 3 yıl da toplam olarak 12 aylık taksit ödemiş olacaksınız. Taksit ödemeleriniz kredinizi tahsis etmiş olduğunuz banka üzerindeki hesabınıza yatar. Bu hesaba yatırılan tutar vadesi dolduğunda bankanız tarafından otomatik olarak çekilir. Girişimcilerin ve yatırımcıların talep etmesi halinde borç tutarını erken bir şekilde ödeyebilmektedir. Fakat bu durum da KOSGEB’e bilgi verilmesi gerekmektedir. KOSGEB erken ödemenizde onay verdiği an işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Aksi halde erken ödemeye dair herhangi bir işlem yapamamaktasınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir