Günümüzde her üç vatandaştan ikisi kredi ve kredi kartı gibi ürünler kullanmaktadır. Zaman zaman iş yeri açmak için, yatırım için, araba veya ev satın almak için, borç ödemek için, düğün cemiyet ve benzeri ihtiyaçlarımızı karşılamak için kredi çekiyoruz. 18 yaş altı insanların kredi çekmemeleri üzerinden bir hesaplama yapıldığında ülkemizi kredi çekme oranı çok çok yüksektir.

KREDİ AFFI NEDİR?

Geçmişte herhangi bir bankadan kredi çekmiş ve bu krediden kaynaklı borcunuzu ödememiş olabilirsiniz. Bankalardan kredi çektikten sonra ödeme süreci içerisinde 90 günlük süreçte ödeme yapılmadığında bankaların kara listesine isminiz yazılmış olur. Ardından banka yüksek ihtimalle anlaşmalı avukatına bu durumu iletir ve borcunuz avukat masrafları ile birlikte kat kat çoğalmış olur. Kredi affı, bankaların kredi listesine giren kişilerin bu listelerden kaldırılması anlamına gelmektedir. Ülkemizde geçtiğimiz yıllarda çok sayıda sicil affı çıkarıldı ve bu aftan milyonlarca insan faydalandı. Memurdan polise, şirketlerden ticaret odalarına kadar bir çok vatandaş sicil affı sayesinde artık kredi ve kredi kartı kullanabilme hakkına sahip oldu.

KREDİ AFFI NEDEN ÇIKARTILIR?

Ekonomi dönem dönem durgunlaşmakta ve bu da hükümeti zor duruma sokmaktadır. Ekonomi piyasasındaki durgunluğu önlemek ve canlılığı sağlamak amacıyla kredi affı çıkar. Asıl amacı kredi affının borçlu olan kimselerin veya yatırım yapmak isteyen kimselerin para ihtiyacının tekrar bankalar tarafından karşılanabilir hale gelmesidir.

KREDİ AFFININ ŞARTLARI NELERDİR?

Kara listeden çıkmanız için öncelikle yapmanız gereken tek şeyi borcunuzu ödemenizdir. Daha sonra beş yıl beklemeniz gerekir fakat bu süreç içerisinde kredi affı çıkarsa beklemeniz gereken süreç ortadan kalkar. Eğer af çıktığı zaman borcunuzun tamamını ödeyemeyecek olsanız dahi borcunuzu yapılandırıp ödemeye başlamanız yeterlidir. Devletin kredi affı için şart koşulan en önemli şey altı ay içerisinde borcunuzu tamamen ödemeniz yahut yapılandırmanızdır. Kredi affından yararlanan kişiler herhangi bir borcundan dolayı cezai işleme tabi tutulmazlar.

KİMLER KREDİ AFFINDAN YARARLANABİLİR?

Memur, öğretmen, polis, ticareti faaliyet içerisinde bulunan veya bulunmayanlar, esnaf, karşılıksız çek veya protestolu senede olan şirketler, kısacası gerçek ve tüzel kişiler bu aftan yararlanabilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir