Günümüzde birçok nedenle kredi çekmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bankalar bu konuda size oldukça fazla yardımcı olmaktadır. Eskiye oranla kredi çekme ihtimali de kat be kat artmıştır. Ancak buna rağmen kredi başvurularının reddedilme ihtimali bulunmaktadır. ‘Bankalar kredi vermiyor nasıl kredi çekebilirim ve kredi başvurum reddedildi tekrar başvurabilir miyim?’ sorularını soranlar için gerekli olan bütün bilgileri paylaşıyoruz.

Kredi Başvurusunun Olası Reddedilme Nedenleri

Bankalara kredi çekme talebi ile gittiğinizde, kredi başvurunuzun yüzde yüz onaylanma gibi bir durumu olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Kredi red nedeni arasında yer alan birçok seçeneği sizin için araştırdık.

  • Eksik bilgi ve belgeler: Kredi başvurusu için bankanızın sizden istemiş olduğu evrakları eksik, bilgileri de yanlış verme durumunuzda, krediniz bankadan onay almayacaktır.
  • Önceki kredi geçmişleriniz ve ödeme düzeniniz: Daha önce şu an başvurmuş olduğunuz banka ya da başka bankalardan çekmiş olduğunuz krediler de oldukça önemlidir. Kredi taksitlerinizi düzenli ve zamanında ödememiş olmanız, sizin için eksi puan olacaktır ve banka kredi başvurunuzu geri çevirecektir.
  • Kefil olduğunuz kişiler: Daha önce kredi çeken bir yakınınız ya da arkadaşınıza kefil olmuşsanız ve bu kişi kredi ödemelerini aksatmışsa, bankalar bu durumdan dolayı sizin başvurularınızı da onaylamayabilir.
  • Gelirinizin üzerinde kredi başvurusunda bulunmanız: Bankalar size kredi vermeden önce geliriniz hakkında bütün araştırmaları yapmaktadır. Eğer geliriniz ile uyumlu bir kredi talebinde bulunmazsanız banka size daha düşük bir kredi önerisi yapabilir ya da direkt başvurunuzu geri çevirebilir.
  • Unutulan borçlarınızın olması: Küçük gördüğünüz ya da unuttuğunuz ufak tefek borçlarınız, kredi talebinize engel olabilmektedir.
  • Banka ile hiç çalışmamış olmak: Kredi başvurusunda bulunduğunuz bankalar, kendi müşterilerine öncelik tanıyabilmektedir. Daha önce hiç çalışmadığınız bir banka kredi talebinizi hemen geri çevirebilir.
  • Kredi talebiniz ile banka politikasının birbiri ile uyuşmazlık göstermesi ve daha birçok nende kredi reddi için sebep olabilmektedir.

Kredisi Reddedilenler Tekrar Başvuru Yapabilir Mi?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz herhangi bir sebeple kredi alamayanlara kredi verebilecek olan başka bir banka bulma ihtimali her zaman vardır. Bundan dolayı kredisi onaylanmayan kişiler, tekrar tekrar aynı banka ya da başka bankalara kredi başvurusunda bulunabilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir