Kart borcunuzun aylık süreçte ödenmemesi durumunda hayatınız çok zor bir döneme girebilir. Maalesef, o dönemde yaşadığınız hiçbir sorunu mazeret olarak öne süremeyeceksiniz. O yüzden ne olursa olsun kredi borcunuzun asgari tutarını ödemek konusunda hassasiyet göstermeniz gerekir. Aylık olarak bankaların kestiği hesap özetlerini son ödeme tarihine kadar bekletmek ve borç ödeme konusunu hafife almak yapacağınız en büyük hataların başında geliyor.

Süreç Nasıl İşler?

Kart borcunuzun yasal takibata alınması sürecinde ilk adım kart gecikmesiyle başlar. Borcunuzun asgari tutarını ödemediğiniz durumlarda süreç devreye girer. Sizden beklenen borcunuzun asgari tutarını ödemenizdir. Ödemediğiniz durumlarda kredi kartınız kullanıma kapatılır.

Eğer, borcunuzu ödememek konusunda ısrarlıysanız borcunuzun son ödeme tarihinin geçişinden itibaren üçüncü ayda kart tamamen kullanıma kapatılır. Kart kullanıcısına, ihtarname çekilerek idari takip süreci başlatılmış olur.

İhtarnamede, yedi günü geçmeyecek biçimde borcunuzu bir an önce ödemeniz gerektiği bildirilir. Aksi takdirde, bankalar tarafından kendi birimlerince kullanıcıya bir ödeme planı yapılır. Yeni ödeme planının hayata geçirilmesinde temerrüt faizi uygulanır.

İdari takibatın ardından borçlunun borcunu ödemek konusunda, ödemenin gerçekleşeceğine dair garantiyi vermesi durumunda bankalar yasal takibatı başlatmayabilir.  Ödemenin gerçekleşmemesi durumunda önce yasal işlemler ardından da icra süreci başlatılmış olur.

Bu yüzden yapmanız gereken, olayın daha büyük boyutlara varmaması için bankayla ortak paydalar altında uzlaşma sağlamanız olacaktır. Borcunuza eklenen gecikme faizlerinizi sildirerek, sadece borcunuzun anapara kısmını ödeyebilme olanakları bulunmaktadır.

Bankayla uzlaşma konusunda ilgili davranmadıysanız, borcunuzun iki katı bir meblağa ulaşacağından hiç şüpheniz olmasın. Yasal süreçlerin getirdiği dava masrafı, dosya ve avukat masrafı gibi ek masraflar borcunuzu ödemenizi imkânsız hale getirecektir. Ardından gelen haciz süreciyle durum tamamen içinden çıkılmaz bir hale gelecektir. Bankalarla uzlaşma sağlayıp, borcunuzu idari takibat esnasında ödemenin bir yolunu bulmak yapabileceğiniz en mantıklı yöntemdir.

Ayrıca, kartınızın bu ağrılı süreçlerden geçmesi kredi notunuzu etkileyecektir. Bankalarla yaptığınız diğer tüm işlemlerde Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarında yer alan geçmişiniz görüleceğinden başka bankalardan işlem yapmakta zorlanacaksınız.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir