Hayatımızın bir parçası haline gelen kredi kartı, doğru şekilde kullanıldığı taktirde güzel avantajlar sağlamaktadır. Alım gücümüzün yetmediği bir ürünü taksitlendirme, nakit paraya sıkıştığımızda nakit avans seçeneği, internet üzerinden alışveriş imkanı, parapuan gibi seçenekleriyle kullanıcılarına yardımcı olmaktadır.

Bunların yanı sıra ödemelerin takip edilememesi, ihtiyaç fazlası harcanması gibi durumlarda kullanıcılarına sıkıntı yaşatmaktadır. Aynı zamanda kötü niyetli insanların bilgilerinize erişerek, kartınızın limitini kullanması ve kullanıcıların dikkatsizliği yüzünden güvenlik zaâfiyetleri oluşmaktadır.

Bu tarz durumlara maruz kalmamak için birkaç güvenlik önlemi alabilirsiniz. En iyi güvenlik önlemlerinden biride kredi kartını alışverişe kapatmak seçeneğidir. Kısa bir işlemle kartınızı alışverişe açıp kapatabilirsiniz. Bir ürün satın aldığınızda kartınızı alışverişe açarak, ardından işleminizi bitirdiğinizde alışverişe kapatarak, kötü niyetli insanları bertaraf edebilirsiniz.

Kredi kartımı alışverişe nasıl kapatabilirim? diyorsanız bunun için 3 seçenek mevcut.

Yapmanız gereken, öncelikle internet alışveriş yoğunluğunuzu belirlemelisiniz. Eğer kredi kartınızla internet alışverişi yapmak istemiyorsanız, direk bankanıza ait bir şubeye giderek internet kullanımına kapatabilirsiniz.

Bankaya gitmeye gerek kalmadan müşteri hizmetlerini arayarak, kartınızı müşteri temsilcisi aracılığıyla internet kullanımına kapatabilirsiniz.

Dilediğim zaman, kendim kredi kartımı internet alışverişine kapatmak yada açmak istiyorum diyorsanız, bankanızın internet veya cep şubesini kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir