Bankalar, kredi kartları, kredi çekmek günümüzde en çok duyduğumuz tabirlerin başında gelir. Yeri geldiğinde ev veya araba satın almak için, yeni bir iş değişimi yapmak için, yatırım yapmak için, düğünümü yapmak için, nakit parayı acı ihtiyacımızı karşılamak için kredi çekeriz. Çektiğimiz kredi banka tarafından yapılandırılmış zaman diliminde belirli miktarlarda geri ödeme koşuluna tabi tutulur. Ve biz bankada kredi kartınızı kullanırken yahut borçlarımız öderken işlemlerimizi zamanında yapmamıza göre bir kredi notuna sahip oluruz.

KREDİ NOTU NEDİR?

Bireyin finans kuruluşları ve bankalar ile arasında gerçekleşen her türlü alışverişlerinden oluşan mali dengelere dayanarak çeşitli analizler neticesinde ortaya çıkarılan sayısal bir ifadedir kredi notu. Kredi notu bankalar ve finans kuruluşları ile bireyler arasında referans olarak kullanılabilecek bir nottur. Kısacası kredi notu bankalarla ilişkimize dâhil bilgilerin sunulduğu detaylı rapordur diyebiliriz.

KREDİ NOTU NASIL BİR REFERANSTIR?

Kredi notu bankalar ve finansal kuruluşlar için bizim referansımızı çıkarmaktadır. Risk durumumuza göre finansal taleplerimiz değerlendirmeye alınmakta ve bu değerlendirme ile işlemlerimize karar verilmektedir.
Bankalar için tek değerlendirme kredi notu olmasa da çok çok önemli bir değerlendirme kriteridir. Kredi notu haricindeki değerlendirme ölçütleri; gelir durumu, meslek, çalıştığımız kurum, hane halkı gelir durumu ve ek gelirlerimizdir.

KREDİ NOTU DÜŞÜK OLMASI NE ANLAMA GELİR?

Kredi notumuzun düşük olması, kredi alma ihtimalini düşürür

KREDİ NOTU DÜŞÜK OLANLAR KREDİ ÇEKEBİLİR?

Bu durum biraz bankaların inisiyatifinde olan bir durumdur. Bankalar bu tarz durumlarda;
• Bankaya teminat göstermenizi,
Kredi için kefil göstermenizi,
• Geliniz yükseldiyse bunun belgelendirmesini yapmanızı,
• Geliriniz düşükse düşük kredi talebi yapmanızı isteyebilir.

Teminat göstermek, bir gayrimenkulün, yani taşınmaz bir konutun yahut işyerinin kredinizi için teminat olmasıdır. Burada gayrimenkulün mülkiyetine sahip olmamız birinci koşuldur. Eğer sadece size ait değilse diğer kişilerin de ipotek için vekâlet vermeleri gereklidir.

Kefil gösterecek isek kredi notu üst seviyelerde olan bir yakınımıza kendimize kefil göstermeliyiz. Sigortasını düzenli yatıran bir kişi kefil olmalı. Kefil olacak kişi evli ise eş muvafakat namesi evli olduğu kişi tarafından imzalanmalıdır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir