Kredi notu bireylerin harcama yaparken ya da borçlarını öderken dikkat etmedikleri bir sistem olsa da daha sonra bankalardan para almak istediklerinde karşılarına çıkmaktadır. Kredi notu hesaplaması bireylerin özellikle resmi kuruluşlardan aldıkları borçları zamanında ödeyip ödemediklerini bir nevi kontrol eden bir sistem olarak bilinmektedir.

Ancak bireyler bu konu hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadıkları için borçlarını ödemeye zaman zaman dikkat etmemekte ve kredi notlarını düşürmektedirler. Aynı zamanda kredi notu kredi kartı kullanımına bağlı olarak da değişebilmektedir. Tüm bu durumları yaşayan ve kredi notunu oldukça fazla düşüren bireyler ise ihtiyaçları olduklarında bankalardan kredi çekememekte ve kötü bir izlenim oluşmasına da neden olmaktadırlar.

Kredi Notunuz Düşük Olsa Da Krediniz Hazır

Bu tarz durumlarla bireyleri mağdur etmek istemeyen ve bu doğrultuda kredi notu düşük olan bireylere de kredi veren bankalar bulunmaktadır. Genellikle bu tarz bankalar yeni kurulmuş ya da geniş bir müşteri portföyüne sahip olmayan küçük ölçekli bankalardır. Çünkü daha büyük ve köklü bankalar bu tarz müşterilere yine borçlarını ödemeyecekleri doğrultusunda güvenmemekte ve yüksek bir ek gelirleri olsa bile kredi sağlamaktadırlar.

Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar fibabank, odeabank gibi örneklendirmektedir. Yeni kurulmuş bankaların bireylere kredi notuna bakmazsızın borç vermesindeki amaç ise bankanın ayakta kalmasına yardımcı olmaktan geçmektedir.

Yine De Bankaların Hizmetlerini Araştırmaya Dikkat Edin

Ancak bireyler bu tarz bankalardan kredi çekerken dikkat etmeleri gerekmektedir. genellikle yeni kurulmuş ve köklü olmayan bankalar oldukları için kredi faiz oranlarında ya da geri ödeme seçeneklerinde bazı sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu sıkıntıların yaşanmaması adına bankalar arasında bir araştırma yaptıktan sonra kredi çekmek daha mantıklı olacaktır.

Bunların yanında bireylerin dikkat etmesi gereken diğer bir nokta ise kredi notu düşük oldukları için çektikleri yeni kredileri öderken, ödeme planlarına uymaları gerektiğidir. Eğer ödeme planlarına uymaz ve kredi notlarını düşürmeye devam ederlerse, bu tarz yeni kurulmuş bankalardan bile kredi alamaz hale gelebilmektedirler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir