Günlük hayatta bankalarla ve kredi kuruluşlarıyla hemen hemen herkesin ilişkisi vardır. Bu ilişki kapsamında kredi kartları, ihtiyaç kredileri, yatırım hesapları ve fonları gibi çok çeşitli alanlarda özellikle bankalarla kurulan ilişkiler kapsamında finansal etkileşimin yansıması olan kredi notu hakkında herkesçe yanlış bilinen çok fazla husus var. Sizin ve halk arasında bir çok insanın yanlış bildiği bu hususlardan bir kaçı;

Genel kanı hep kredi kullanımının sıklığının kredi notu sıklığına etki ettiği yönündedir. Bu çok yanlış bir kanıdır. Çünkü sık sık kredi çekmeniz değil çektiğiniz kredinin ödemelerini düzenli yaptığınız takdirde kredi notunuz yükselir. Ödemelerin düzenli ve zamanında olması bankanın size itimat etmesini ve kredibilitenizi yükseltir. Bir diğer yanılgı da hiç kredisel bir ürün kullanmamış kişinin kredi notunun yüksek olacağına dair düşüncedir.

Bu da oldukça yanlış bir kanıdır. Çünkü daha önce kredi ve kredi ürünü kullanmamış kişi banka ve kredi kuruluşu için soru işaretidir. Yani ödemeleri konusunda bankalar hiçbir fikre sahip olmadıkları için bu kişiler için kredi notu hesap edilmemiş bile olabilir. Kredi ödemeleri konusunda dönem borcunu tamamen ödemeyen yani sadece asgarisini ödeyen bireylerin kredi notu düşeceğine dair yanılgılar da mevcuttur. Aslında bankalar özellikle kredi kartı asgarisini ödeyen müşterilerini daha fazla severler . çünkü bu müşterilerinden daha fazla faiz geliri elde edebilirler. Bu bakımdan asgari ödemeler kredi notunuzu düşürmez.

Kredi kartı ve kredi ürünleri kullanılmazsa kredi notunun yükseleceği kanısı da yaygındır ve bu da yanlış bir kanıdır. Kredi veya kredi kartı kullanmaktan ziyade ödemelerinizin düzenliliği bankalar için önemlidir. Başka bir yanılgı da kişinin pasifinde bulunan borçlar kredi notunu etkilemez yönündeki algıdır. Teminatlı veya teminatsız  borçlarınız ve daha önceki ödenmiş kredilerinizin hepsi finansal etkileşiminizin yansıması olan kredi notunuza etki eder.

Mevcut borçlarınız kredi kullanımınızla alakalı olarak kredi notunuzu etkiler. Son olarak yapılan bir başka hata da kredi notunu sorgulamanın kredi notunu düşüreceği yönündeki düşüncedir. Kişi dilediği ve istediği ölçüde kredi notunu sorgulayabilir. Bu kredi notunun düşmesine veya yükselmesine bir etkide bulunmaz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir