Artık hayatımızın birer parçası haline gelen bankalar ile şüphesiz en çok krediler sebebi ile iletişim kurmaktayız. Eski dönemlere göre oldukça hızlanan kredi başvuru süreçleri, insanların ihtiyaç duydukları paraya da daha kolay ulaşmalarını sağlamaktadır. Ancak, kredi çekmek ne kadar hızlı olursa olsun, kredilerin onaylanması için gerekli olan bazı kriterler değişmemektedir. Örneğin, tüm bankalar kredi vereceği müşterileri için kredi notu sorgulaması yapmakta ve buna göre başvuru sonucunu açıklamaktadır.

Kredi notu nedir?

Kredi notu, tüm bankaların ortak bir sistem üzerinden takip ettiği ve kişinin o güne kadarki banka çalışmalarını (kullandığı kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı limitleri ve bunların nasıl ödendiği gibi bilgileri) gösteren bir puanlama sistemidir. Kişinin yaptığı ödemelerin düzenli olup olmamasına göre kredi notu düşük ya da yüksek çıkabilmektedir.

Kredi notu neden düşer?

Bir kişinin kredi notunu düşüren birkaç sebep sayılabilir. Bunlardan en çok rastlanılanı ve önemli olanı bankalara olan borçların zamanında ödenmemesidir. Gecikmeli yapılan her ödeme kredi notunda düşüş oluşturmakta ve bu düşüş miktarı, gecikmeli ödenen taksit sayısı arttıkça yükselmekte ve düzeltmek daha da zorlaştırmaktadır.

İkinci bir sebep de fazla borçlanmadır. Bir kişinin borç miktarı kısa süre içerisinde çok fazla miktarda artarsa ödemeleri düzenli görünse bile kredi notu düşebilmektedir. Aynı şekilde, kısa süre içerisinde çok sayıda kredi ön başvurusu yapmak da kredi notunu olumsuz etkiler. Bu son durum sık rastlanılan durumlardan olmakla beraber pek çok kişi tarafından bilinmediğinden dikkat edilmemektedir.

Kredi notu nasıl yükselir?

Kredi notunu yükseltmek çok kolay olmadığı için en önemli durum kredi notunu düşürmemektir. Ancak düşük kredi notunu artırmanın da yolları vardır. Süre olarak uzun bir zaman gerekse de not düştükten sonra yapılan her düzenli ödeme tekrar not artışı oluşmasını sağlayacaktır. Ancak bu kısa zamanda olmayacağı için peş peşe birkaç ay devam etmesi gerekmektedir.

Yine çok sayıda kredi başvurusu yapılmaması ve kısa zamanda yüklü borç altına girilmemesi gerekmektedir. Kredi notunun artma süresi, ne kadar düşük olduğuna göre değişir. Kredi notu çok düşük olmadığında 3-4 ayda düzelebileceği gibi kanuni takip durumu yaşayan kişilerde birkaç yıl sürebilmektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir