Geçmiş yıllarda, gelir belgenizi göstererek birkaç bankadan kredi almak mümkündü. Ancak, alınan bu kredilerin geri ödemelerinde zamanla sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Bu sıkıntıları gidermek ve bankaların alacaklarını tahsil etmesini kolaylaştırmak amacıyla bankacılık sektöründe kredi notu uygulaması kullanılmaya başlandı.

Kredi Notu Nedir?
Bankalardan kullanmış olduğunuz kredi kartı ve kredi ödemelerini, yani banka ile yapmış olduğunuz finansal hareketlerinizin, bir yerde toplanarak analiz edilmesi ile oluşturulan puanlama sistemine Kredi Notu adı verilmektedir. Kredi notunuz, bankaların ortak kurmuş olduğu Kredi Kayıt Bürosu ( KKB) tarafından hesaplanmaktadır. Tüm bankalar ile yapmış olduğunuz finansal işlemler, bu kurumda toplanarak kredi notunuzu oluşturmaktadır.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapılmalıdır?
Kredi notu, bankalara olan finansal ödemelerinizdeki gecikmeler ve düzensizliklerden dolayı düşmektedir. Kredi notunuzu yükseltmek veya düşürmemek için;

*  Kredi kartılarınıza olan borçlarınızı azaltmaya çalışın.
*  Kullanmadığınız kredi kartınız varsa iptal ettirin.
*  Birden çok kredi kartı kullanıyorsanız, en az borcu olan kredi kartının toplam borcunu ödeyerek kullanıma kapattırın.
*  Kredi kartlarınızı gecikmeye girmeden ödemeye çalışın.
*  Farklı bankalarda olan, kullanmadığınız vadesiz mevduat hesaplarınızı kapattırın.
*  Nakit alacağınız ürünleri, kredi kartı ile alın.
*  Kredi kartı dönem borcunuzun, asgarisinden fazla, hatta tamamını ödemeye çalışın.

Kredi kartınız veya kredi kullanımınız yoksa, kredi notunuz yine düşük olacaktır. Bankacılık ürünlerininden hiçbirini kullanmıyorsanız, kredi notunuzu yükselmek için ilk önce kredi kartı kullanmaya başlamalısınız.

Kredi kartı başvurusunda bulunmadan önce, kredi kartı almak istediğiniz bankadan, kendi adınıza vadesiz mevduat hesabı açtırın. Banka hesabı açtırdıktan sonraki 3 ay süresince hesabınıza para yatırıp, çekin. Vadesiz mevduat hesabınıza doğalgaz, elektrik, su, telefon gibi faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verin. Bu hesabınızın aktif görünmesini sağlayacaktır. Kredi başvurusunda bulunmadan 1 ay önce, vadesiz mevduat hesabınızda para olmasına dikkat edin. Banka kredi kartı başvurunuzu o paraya istinaden olumlu karşılayacaktır ve size limiti düşük de olsa kredi kartı verecektir. Kredi kartınızın ödemelerini düzenli yaptığınız takdirde kredi notunuz yükselecektir.

Kredi notunu hızlı yükseltmek için, en iyi yöntem bankacılık ürünlerini kullanmaktır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir