Teknoloji ve iletişim ağının giderek geliştiği dünyada, kredi notunun önemide bir hayli artmış vaziyette. Bir ürünü veya hizmeti nakit olarak satın almadığınız müddetçe, kredi notunuz neredeyse tüm sektör alanlarında önem arz etmektedir. Bu nedenle, banka ve firmalar sizlere ürün ya da hizmetlerini sunarken, kredi notunuzu esas alacaklardır. Çünkü kredi notunuz sizin güvenirliğinizi ve ödeme alışkanlığınızı temsil ediyor.

Bunu size şöyle bir örnekle anlatabiliriz. Samimiyetinizin fazla olmadığı, birlikte çok fazla zaman geçirmediğiniz, bir arkadaşınızın sizden belirli bir faiz yüzdesi karşısında borç para istediğini düşünün. Gözünüz kapalı bir şekilde, yeterince bilgi sahibi olmadığınız bu insana paranızı vermezsiniz değil mi? Bu arkadaşınız ile ilgili bir ön araştırma yapma isteği duyarsınız. Ortak çevrenizdeki kişilerden, borç isteyen arkadaşınızla ilgili bilgi toplar, sağlamlığını ve borcuna olan düşkünlüğünü sorarsınız. Daha sonra olumlu veya olumsuz dönüş yaparsınız.İşte banka ve firmalarda da bu durum böyledir. Size istediğinizi vermeden önce kredi notunuzu sorgular ve uygun olduğunuzu gördükleri anda isteğinizi gerçekleştirirler.

Banka sicilinizin oluştuğu ilk andan, şuana kadar olan zaman diliminde bütün işlemleriniz kaydedilir. Düzenli ödeme yaptığınız sürece puanınız artar, ödemelerinizi aksatırsanız puanınız düşer.

Peki banka siciliniz ne zaman oluşur? Herhangi bir kredi kartı veya kredi hizmeti kullanmaya başladığınız andan itibaren puanlama sistemine tabi tutulursunuz. Bu süreçten sonra almış olduğunuz bankacılık hizmetlerini aksatmamaya, zamanında ödeme yapmaya özen gösterin. Bunun yanında bilmeniz gereken önemli konulardan birkaçı da fatura ödemelerinizdir. Adınıza kayıtlı elektrik, telefon, internet gibi faturalar çok yüksek olmasa da puanınıza etki eder.

Bu yazımızda özetle size şunu söyleyebiliriz; kredi notu hayatınızın her anında karşınıza çıkacaktır. Acil nakit ihtiyacı duyduğunuzda, kredi çekmek için başvuru yaptığınız zaman, puanınız düşük olduğu için ret cevabı almamak için yada kredi kartı kullanma ihtiyacı duyduğunuz bir anda, bankanın düşük puanınız yüzünden kapıyı yüzünüze kapatmasını istemiyorsanız ödemelerinize dikkat etmelisiniz.

Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi ve kredi notu ile ilgili püf noktalar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sitemizde bulunan kredi notu kategorisindeki konulara göz atabilirsiniz.
Sorularınızı yorum bırakarak bizlere sorabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir