Bankaların müşterilerine sundukları hizmetlerin en başında şüphesiz krediler gelmektedir. Pek çok insan bankalardan kredi çekerek kendisini maddi anlamda rahatlatmakta ve bazı ihtiyaçlarına finansal kaynak sağlamaktadır.

Özellikle ev ve araba almak gibi yüksek maliyetli harcamalar, çoğunlukla banka kredileri aracılığı ile yapılmaktadır. Özellikle rekabet ortamından dolayı bankaların müşteri bulma amacı ile düzenlemiş olduğu avantajlı kampanyalar, pek çok kişinin ilgisini çekmekte ve onları kredi kullanmaya yönlendirmektedir.

Kredi Çekmek İçin Neler Gereklidir?

Bir bankadan kredi çekebilmenin elbette ki bazı kuralları ve şartları vardır. Tüm bankalarda gereçli olan bu kural ve şartların en başında kredi notu ve aylık gelir yer almaktadır. Yani, bir kişi kredi çekmek istiyorsa gereçli bir aylık gelire sahip olmalı ve bankalara olan ödemelerinin düzenliliğini ifade eden kredi notunun da yeterli seviyede olması gerekmektedir. Burada kredi notu, gelirden daha da önem arz etmektedir.

Kredi notu düşük olan bir kişi, bankaya ne kadar gelir belgelerse belgelesin kredi çekememektedir. Bu sebeple kişilerin kredi notlarına dikkat etmesi ve mevcut banka borçlarının aylık ödemelerini dikkat ile yapmaları gerekmektedir.

Kredi notu ve gelir bilgisi dışında, çekilecek kredinin türüne göre farklı şartlar da yer almaktadır. Örneğin araç kredilerinde satın alınacak aracın belli bir yaşın altında olması gerekmekte, konut kredilerinde de satın alınan konutun ipotekli tesis edilmesine engel bir durumunun olmaması gerekmektedir. Ayrıca yine kredi türüne göre kredi çekecek kişiden kefil de talep edilebilmektedir.

Kredi Notu Neye Göre Değişir?

Bankaların kredi verirken dikkat ettikleri en önemli ölçüt olan kredi notu, kişinin bankalara olan kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı gibi borçlarının düzenli ödenip ödenmemesi durumuna göre değişmektedir.

Ödemelerde yapılan gecikmeler, kredi notunun düşmesine ve kredi kullanılamamasına yol açmaktadır. Bazı kişiler fatura ödemelerinde yaşanan gecikmelerin kredi notuna etki edip etmediğini merak ederler. Faturalar, bankalara olan bir borç olmadığından kredi notu ile bir ilgisi bulunmamakta ve etki etmemektedir. Kredi notu sadece kişinin bankalara olan borçları ile ilgili bir sistemdir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir