Bankalara her gün binlerce kişi başvurup kredi çekmek istemektedir. İhtiyaç kredisi, araç kredisi, konut kredisi gibi üç ana başlıkta kullandırılan kredileri almak için başvuran insanların hepsi kredi alamamaktadır. Çünkü bankaların kredi verirken uyguladığı belirli kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uymayan ve kurallarda yazılı koşulları taşımayan kişiler bankalar herhangi bir kredi kullandırmamaktadır.

Bankalar müşterilerine kredi kullandırırken ilk etapta kişinin kredi notunu dikkate almakta ve kredi notu olumlu olan müşterilerine kredi kullandırmaktadır. Kredi notu kötü olan diğer tabirle kara listede olan müşterilerine ise kredi kullandırmamakta veya kullandıracaksa bile şartları ağırlaştırarak kullandırmaktadır.

Kredi Notu

Bankaların müşterilerine kredi verirken dikkate aldığı koşulların ilki müşterinin kredi çekebilirliğini belirlemede kullanılan kredi notudur. Kredi notu düşük olan kredi kullanıcıları kredi kullanamazken yüksek olan müşteriler kullanabilmektedir. Kredi kullanmak isteyen bir kişinin herhangi bir kısıtlama, engelleme veya ret kararları ile karşılaşmadan kredi kullanabilmesi için kredi notunun 1500 olması gerekmektedir.

Kredi notu 1500’ün altında olan müşterilerin kredi kullanması zorlaşmaktadır. 1500 kredi notuna sahip olan kişide aranan diğer şartlar daha esnek olurken 1500’ün altına inen ve 1499 ile 1100 arasında kredi notuna sahip olan müşterilerde diğer şartlar biraz daha fazla zorlaştırılmaktadır.

Bu durumda olan kredi müşterilerinin aylık gelir durumları, sigortalılık süresi ve ne kadar kredi kullanmak istediği gibi durumlar önem kazanmaktadır. Bankalar müşterinin kredi notunu dikkate alarak bu durumda olan müşterilerine belirli tutarlarda kredi kullandırmakta yüksek tutarlarda kredi kullandırmayabilmektedirler.

Kefilli ve İpotekli Krediler

Kredi notu 1100 ile 800 arasında olan müşterilerin kredi kullanması ise daha zordur. Çünkü bu türde olan kullanıcılara bankalar pek kredi kullandırmak istemezler. Bu durumda olan müşterilerin kredi kullanabilmeleri için kefil bulmaları gerekmektedir. Eğer kefil bulamıyorlarsa bu türde olan müşterilerin ipotek göstererek kredi çekmeleri tavsiye olunmaktadır. Çünkü bu grupta olan kredi müşterilerinin başka türlü kredi çekmesi mümkün olmamaktadır.

Kefilli ve ipotekli kredilerde bankaların önemli bir çoğunluğu fazla zorluk çıkartmamaktadır. İpotek gösterilen varlık kredi geri ödeninceye kadar sahibi tarafından herhangi bir alım satım işlemine konu edilememektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir