Kredi notu bankaların kendi aralarında oluşturdukları bir kredi kayıt bürosu tarafından tüm zaman dilimlerinde bankalar ile yaptığınız finansal işlemeleri veri tabanlarına ekleyerek sizin hakkınızda çıkardıkları raporlardır ve bankalar sizlere kredi istediğiniz durumlarda bu raporları baz alarak kredinizin onayını yapıyorlar hatta bazı bankalar için bu da yetmiyor ve kendileri de bir araştırma yapıyor.

Kredi notu dediğimiz şey kolay kolay yükselmiyorken çok kolay bir şekilde düşme eğilimine sahip bir derecelendirme aslında. Peki düşük olan kredi notu nasıl yükseltilir? Size tavsiyemiz öncelikle kredi notunuz ne durumda ona bir bakın.

Sonrasında eğer bankalara borcunuz var ise bu borcun tamamından kurtulun. Bu borç aslında banka kredisi olara ve yine kredi kartı borcu olarak düşünülmemeli son yapılan düzenlemelere göre düzenli fatura ödeme alışkanlıklarınız da sizin kredi notunuzu etkilemeye başladı bu nedenle ödenmemiş faturalarınız varsa bunları da hemen ödeyin ve sonrasında faturalarınızı düzenli olarak ödeme gayreti içinde olun.

Kredi kartınızı düşük limitli tutun ve her ay yaptığınız harcamaların tümünü ödeyin sadece asgari ödemelerinizi yapmanız kredi notunuzu yükseltmez. Ayrıca bir tavsiye daha eğer kredi kartı borcunuzun tamamını gününden önce yani hesap kesim tarihinden önce öderseniz de kredi notunun pozitif yönlü değişim gösterecektir.

Yine kredi notunuzu yükseltebilmek için başka bir alternatif de düşük limitli bir kredi alıp bunun ödemelerini düzenli yapmak hatta yapabilme imkanınız varsa zamanından önce tüm borcu kapatmak. Bu tür bir uygulama da emin olun kredi notunuzu yine olumlu yönde etkileyecek durumlardan biridir.

Peki şimdi bazılarınız diyor ki kredi kartı ya da kredi alma gibi bir imkana sahip olamayanlar ne yapacak kredi notunu nasıl yükseltecek. Böyle bir durumdaysanız herhangi bir bankada hesap açtırın ve bu hesap üzerinden tüm ödemelerinizi ve harcamalarınızı yapın.

Mesela maaşınızı aldığınızda bu hesaba paranızı yatırabilir ve hesap üzerinden faturalarınızı ya da kiranızı ödeyebilir hatta harcamalarınızı de bu hesaptan gerçekleştirebilirsiniz. Düzenli olarak bu işlemi yaparsanız bankadan kredi kartı talep edebilir yukarda anlattığımız işlemleri sonrasında yapabilirsiniz. Böylece süreç kısmen uzamış olsa da istediğiniz sonucu elde edeceksiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir